Bizonytalan és borúlátó vállalkozások

A hazai vállalkozások, különösen a legkisebbek pesszimistán látják a jövőjüket – derült ki az MKIK Gazdaság és Vállalkozáselemzési Intézete (MKIK GVI) 2002. októberi vállalati konjunktúra felvételéből. 1999 óta a legmélyebb szintre süllyedt a fontosabb jellemzők együttes alakulását tartalmazó mutató, a GVI Vállalati Bizalmi Index értéke, és az eredmények szerint a legutóbbi (2002. nyári) felvételhez képest tovább romlottak a cég üzleti helyzetéről és kilátásairól alkotott vélemények.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2002. októberben az MKIK GVI a területi kamarák közreműködésével 1693 magyar céget kérdezett meg vállalati konjunktúra vizsgálata során. Idén októberében a cégek rosszabbnak látták üzleti helyzetüket, mint 1999 nyara óta bármikor. A korábbiakhoz képest némileg visszafogottabbak lett a cégek foglalkoztatási szándékai, nőtt az elbocsátást és az adott foglalkoztatási szint megtartását tervezők aránya. Továbbra is negatív a cég jelenlegi jövedelmezőségének megítélése és drámai módon romlottak a jövedelmezőség jövőbeni alakulására vonatkozó várakozások.

Kevesebb megrendeléssel számolnak a cégek a következő félévre, mint a megelőző felvételnél, de ez a szint némileg magasabb, mint amit az előző év második félévében vártak – hangsúlyozta Parrag László az MKIK elnöke. Ezzel együtt 2003 első félévében a korábbi évekhez képest a kapacitás kihasználás kedvezőtlenebb alakulásával számolnak a válaszadók.

Üzleti helyzet és jövedelmezőség

A jelenlegi üzleti helyzet mutatója jelentősen romlott az elmúlt évhez képest, megegyezően azzal, hogy 2002-ben továbbra is csökkenő növekedési ütem jellemezte a magyar gazdaságot. A GDP növekedés üteme 2000 I. negyedéve óta csökken: 2000 I. negyedévben 6,6%, 2001 II. negyedévben 4,4% 2002 I. negyedévben pedig 2,9% volt. Legkevésbé Nyugat-Dunántúlra jellemző a kedvezőtlen üzleti helyzet, arra a régióra, amelynek gazdaságában jelentős szerephez jutnak a külföldi tulajdonban lévő cégek. Ez utóbbiak szignifikánsan kedvezőbben látják üzleti helyzetüket, mint a többi cég. Legrosszabb véleményen pedig a kis (legfeljebb 10 főt foglalkoztató) vállalkozások vannak.
A gazdasági ágak között az idegenforgalomba és az iparba tartozó cégek helyzetértékelése a legpesszimistább. A várakozások az átlagosnál kedvezőbbek a Központi- és az Észak-Magyarországi régió, a többségében külföldi tulajdonban lévő cégek körében, valamint azoknál a cégeknél, amelyek termelésük több mint egyharmadát exportálják, de szállítanak belföldre is, tehát „több lábon állnak”. Az ipar kilátásai kedvezőbbek az átlagnál, az idegenforgalomé pedig kedvezőtlenebbek.

A jövedelmezőségi várakozásokban azonban drámai romlás figyelhető meg: 2003 első félévére a cégek minden eddiginél nagyobb aránya számít jövedelmezőségi pozíciójának romlására.

Belföldi és export értékesítés

2002-ben tovább nőtt a csökkenő értékesítési volument jelző cégek aránya. Az összes értékesítés és ezen belül a belföldi értékesítés leginkább Közép-Dunántúlon és a közép magyarországi régióban esett vissza, legkevésbé pedig az északi régiókra volt jellemző ez. A kis cégek számoltak be a legnagyobb arányban csökkenő tendenciáról, míg a külföldi tulajdonban lévő és döntően exportra termelő cégeket az átlagosnál kisebb mértékben érintette ez.
Az értékesítési várakozások némileg javultak az elmúlt év azonos időszakához képest, különösen a közép magyarországi régióban és a nagy cégekre esetében. A külföldi tulajdonban lévők és döntő részben exportálók értékesítési kilátásai az átlagosnál kedvezőbbek.

Foglalkoztatottság

Az elmúlt években Magyarországon kismértékben ugyan, de folyamatosan nőtt a foglalkoztatottság. 2002-ben megtorpanni látszik ez a tendencia, de a munkanélküliségi ráta így is viszonylag alacsony, 5,7%-os szintje nem változott.
A növekedés lassulásával és az üzleti helyzet romlásával megegyezően a tavalyihoz képest kedvezőtlenebbek és rendkívül visszafogottak a cégek létszámbővítési szándékai. Több cég fontolgatja a létszám csökkenését, mint növelését. Különösen a közepes és a nagy cégekre jellemző ez, amelyeknél a foglalkoztatottak közel fele dolgozik.

Beruházások

Magyarországon a beruházások 2001-ben nőttek a legalacsonyabb ütemben (3,1%) 1996 óta. Az októberi felvétel eredményei visszatükrözik ezt a helyzetet. Az elmúlt évihez képest csökkent a beruházásokat növelő cégek aránya és a korábbi évekhez képest csökkent a beruházási aktivitás. 2003-ra a beruházási aktivitás stagnálását, illetve kismértékű növekedését, illetve lehet előre jelezni. Intő jel, hogy a cégek a korábbinál sokkal kevésbé szándékoznak beruházni gépekbe, mint 2000 októbere óta bármikor.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo