A hazánkban alkalmazandó technológia nem hoz létre környezetszennyező anyagokat, a négy üzemben 612 ezer tonna szalmát és energiafüvet hasznosítanak, a villamos áramot pedig az országos hálózatba táplálják be. A világ legnagyobb bioüzemanyag termelője, Brazília köbméterenként mintegy 300 dollárért, Európa átlagosan 400 dollárért állítja elő ezt a portékát, a kutakhoz szállítva elvben 500-600 euróért forgalmazzák a terméket. Pontosabban: a jövedéki adóval, áfával nyilván azonos áron lesz kapható a bioetanol, illetve a hagyományos üzemanyag. A mezőgazdasági eredetű hajtóanyagnak több felhasználási módja ismert napjainkban is, kezdve attól, hogy csak kis arányban keverik bele a fosszilis eredetű üzemanyagba, egészen addig, hogy a tömegközlekedés járműveinek motorjait teljesen alkalmassá teszik bioetanol fogyasztására. A járműiparban mindenesetre mind több gyártó rukkol elő etanollal és benzinnel is működő kocsikkal. Hazánkban egyelőre még hiányzik a megfelelő szabályozás és infrastruktúra, ez azonban nem zavarja a négy hamarosan felépülő üzem termelését, ugyanis a végtermék kitűnő exportcikk. A projekt beruházói azt várják a magyar kormányzattól, hogy a versenyképességhez szükséges mértékű támogatást tegyen lehetővé, vagyis ne legyen hátrányosabb helyzetben a svéd befektető, mintha más országban valósítaná meg a fejlesztést. Maga a beruházás 380 millió eurót igényel, az árbevételt évi 290 millió euróra tervezik, illetve 250 milliós exportot vélelmeznek. Az etanol árában mintegy 75 százalékot képvisel a feldolgozott gabona.
Biomassza erőműveknek takaríthat be az agrárium
Négy bioetanol üzem építése indult el svéd befektetők révén, a biomassza erőművek hosszú távú biztonságot garantálnak a gabonatermelőknek.
Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 13. 16:30
Amerikai technológiát alkalmazva két folyóparti, valamint egy dunántúli és egy alföldi településen építi fel biomassza erőműveit az egy napja új néven, Sekab Bioenergia Magyarország ZRt.-ként tevékenykedő svéd többségi tulajdonú vállalat. A bioetenolt gyártó üzemeket Mohácson, Gönyűn, illetve Marcaliban és Kabán valósítják meg azzal a nyilvánvaló céllal, hogy a magyar mezőgazdaság termelte alapanyagot dolgozzák fel járművek üzemanyagává, továbbá "melléktermékként" árammá, illetve takarmánnyá. A nemzetközi trendnek megfelelően hosszú távú, stabil piacnak ígérkezik a bioetanollal való kereskedés, a svéd befektető az eddig BKZ Beruházásfejlesztő Zrt.-ként működtetett magyarországi partnerével arra törekszik, hogy az agráriumban is hosszú távú megállapodásokkal biztosítsa a gyártás alapanyagát, egyben stabil jövedelemhez juttassa a beszállító gazdálkodókat. Számításaik szerint a búzát, kukoricát termelő gazdaságok számára mindenképpen elfelejthető lesz az intervenciós gabonafelvásárlás intrézménye. Áttételesen tízezer embernek adhat munkát a bioetanol alapanyagának megtermelése, mivel legalább 4 millió tonna gabonát képes majd feldolgozni az "üzemanyag ágazat".
Véleményvezér
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost
Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár
Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.
Minisztériumi dolgozókat vezényeltek ki Orbán Viktor ünnepi beszédére
Nagyon vonzóak az ingyenes étkezések.
Egy volt gazdasági főnyomozót sikerült letartóztatniuk a hatóságoknak Orbán Viktor ünnepi rendezvényén
Mindenhol szabad a véleménynyilvánítás, vagy csak a Facebookon?