Biogazdálkodás Magyarországon

Bővült az ellenőrzött biotermelésbe bevont mezőgazdasági terület Magyarországon, míg 1996-ban 11.400 hektáron, 2001-ben már 79.200 hektáron termesztettek ilyen növényeket a gazdák - közli a Központi Statisztikai Hivatal.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A nagyarányú bővülés ellenére a mezőgazdasági terület egy százalék körüli mértéke hasznosul ilyen módon. Az Európai Unióban a mezőgazdasági terület csaknem 3 százalékán folytatnak biotermelést.

Ez a gazdálkodási mód tiltja a műtrágyák, kemikáliák, növekedésszabályozók és a génmanipulációval előállított szaporító anyagok alkalmazását, s eltér az intenzív termelési módoktól. A feldolgozott élelmiszereknél kizárja, vagy mennyiségileg és minőségileg korlátozza az adalék-, a színező- és festékanyagok, valamint tartósítószerek használatát.

Magyarországon a Biokontroll Hungária Kht. az egyetlen hivatalos ellenőrző szervezet a biotermékekre. A minőséget tanúsító biotermék védjegy a belföldi és exportpiacon is elengedhetetlen feltétele a forgalmazásnak.

A biotermékek más élelmiszerekhez viszonyított magasabb fogyasztói ára miatt a gazdák főleg exportra termelnek. A védjeggyel rendelkező biotermékek 95-97 százalékát Nyugat-Európába szállítják. Elsősorban Németországba, Svájcba, Hollandiába, Ausztriába, valamint Franciaországba és Angliába.

A legfontosabb bioterméket a gabonafélék jelentik, ezen belül legjelentősebb a durumbúza és a tönkölybúza. Ezeket őrleményként, így biokenyérlisztként, illetve biotésztaként forgalmazzák. Jelentős még a tavaszi árpa (sörárpa) biotermesztése. Termesztenek még biomódszerrel napraforgót, repcét és olajtököt. Megtalálható az ilyen módon termesztett növények között a szója, a csicseriborsó, valamint a borsó. Hazai keresletre főleg sárgarépát, burgonyát, paradicsomot, hagymaféléket szállítanak a biogazdák. Mérsékeltebb a kereslet a biogyümölcsök, -szőlő és a biobor iránt.

Egyre nagyobb az érdeklődés a biomódszerekkel tenyésztett állatokból készített termékek iránt.

Magyarországon 1997-ben lehetett először támogatást igényelni a biomódszerre történő áttérés maximum hároméves időszakára. A legtöbb ellenőrzött biogazdaság a Dél-Alföldön található (124), valamint Észak-Magyarországon (112), illetve az Észak-Alföldön (107).

A 2000-es Általános Mezőgazdasági Összeírás adataiból viszont kitűnt, hogy Magyarországon például 2000-ben nem a hivatalosan nyilvántartott 736, hanem 3.300 gazdaságban foglalkoztak biogazdálkodással. E gazdaságok 95 százaléka egyéni gazdaság.

Világszerte az 1999-es adatok szerint 10,5 millió hektárt vontak be biogazdálkodásba. A legnagyobb területtel Ausztrália részesedett ebből (5,3 millió hektár), ezt követte az Európai Unió (3,2 millió hektár), valamint az USA és Kanada (1,1 millió hektár).
Forrás: MTI

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo