Mint arra közleményük elején is emlékeztetnek, az év első felének utolsó hónapjában, júniusban is 20 százalék fölött maradt a nyugdíjas kosár szerinti áremelkedés.
Ennek következtében az első 6 hónap nyugdíjas inflációjának átlaga 25,1 százalék. Ez azt jelenti, hogy a januári 15 százalékos emelés ellenére máig 10,1 százalékos vásárlóerő csökkenést szenvedtek el a nyugdíjasok.
Ahhoz, hogy az év végéig az árindex 15 százalék alatt alakuljon, arra lenne szükség, hogy a második félévben az átlagos nyugdíjas árindex 4,9 százalék alatt maradjon. Az árindex év végére - még a legoptimistább szakértői becslések szerint is - legalább 3–4 százalékponttal fogja meghaladni a tervezettet.
Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjemelés jelenlegi rendszere láthatóan nem tudja megvédeni a nyugdíjasokat az infláció év közbeni hatásaitól.
A negyedik éve működő Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsában tömörült hét nagy, országos idősügyi szervezet több, mint kétszázezer nyugdíjas tagja és közel két és fél millió időskorú érdekében kérik a miniszterelnököt, hogy a nyugdíjas társadalom gyorsuló ütemben elszegényedő tömegei megnyugtatására hasson oda, hogy az elmúlt két év gyakorlatához hasonlóan kerüljön sor a novemberi, törvény szerinti emelés előtt, már augusztusban egy 3 százalékos, januárig visszamenőleges emelésre.
Továbbá azt is várják, hogy a miniszterelnök tegye lehetővé a NYUSZET képviselői ismertethessék érveiket és módszerüket az Idősek Tanácsa előtt, a nyugdíjak éves emelésének olyan átalakítására, melyek biztosítják a kormány azon ígéretének maradéktalan megvalósítását, hogy a nyugdíjemelés valós mértéke ne lehessen kevesebb, mint az adott évi átlagos infláció.