Hogyan lehet elébe menni a fúrásnak, zaklatásnak, éa mi a megoldás, ha már megtörtént? Többek között ezekre a kérdésekre válaszol Kiss István, a Pályacsúcs Magazin pszichológus szakértője.
"Munkahelyi zaklatásnak nevezzük a munkatársak viszonyát megrontó, a munkahelyi légkört megmérgező, nem szakmai alapon nyugvó, és többnyire nem racionális okokból eredeztethető ellenségeskedést", definiálja a jelenséget a szakember.
Státusz- és hatalomféltés
A megfélemlítés hátterében sok tényező állhat: hatalomféltés, előnyszerzés, a hierarchián felfelé lépés vágya. Sokszor az új munkatársak kerülnek a zaklatás, a "mobbing" középpontjába. Ennek oka, hogy a régebbi munkatársak féltik státuszukat, veszélyeztetve érzik pozíciójukat a cégen belül. E jelenség már az általános iskolában megfigyelhető, amikor új tanuló érkezik az osztályba. Beindul a csoportdinamika, és a gyerekek leplezetlenül kiutálják a frissen érkezett társaikat. A felnőttek kifinomultabb formákat alkalmaznak, amikor védik érdekeiket.
Az új közösségbe nehezen beilleszkedőknek és a fúrás gyakori elszenvedőinek ajánlatos akár tanácsadó bevonásával önvizsgálatot tartani, hogy miért kerülnek ilyen helyzetbe. Elképzelhető, hogy valakit a gyermekkori rossz élmények gátolnak. Ezt fel kell dolgozni és új mintákat kell tanulni az előrelépéshez.
Egymás érdekszférájának megsértése
A pszichológus szerint csökkenteni lehetne az ellenséges megnyilvánulások számát, ha pontos munkaköri leírás lenne egy-egy pozícióra, ám a magyar vállalkozások többségénél nincsenek lehatárolva a munkakörök, mindenki több feladatot végez. Akaratlanul is egymás érdekszférájába kerülnek a munkatársak, különösen a frissen érkezettek.
A rossz munkahelyi légkör oka maga a főnök is lehet. A gyenge vezetői képességek, a rossz vállalaton belüli kommunikáció melegágya a munkahelyi fúrásnak, zaklatásnak.
Kérdezni, tájékozódni, informálódni
A szekálás és a fúrás ellen többféle módon lehet védekezni, a legjobb megoldás a megelőzés. Már a felvételi interjún lehet érdeklődni a vállalati struktúráról, a közös programokról, a közösségről. Az első munkanap előtt pedig meg lehet ismerkedni a leendő kollégákkal, célszerű pontos munkaköri leírást kérni, és tájékozódni, kérdezni. Törekedjünk arra, hogy egyszerre több forrásból tájékozódjunk, ismerjük meg a hatalmi viszonyokat, hogy ne játszanak ki bennünket egyik vagy másik oldalra-
Szexuális zaklatás
A munkahelyi zaklatás gyakran előforduló formája a szexuális zaklatás, amelynek fiatal, csinos munkatársnők az elszenvedői, elsősorban a felettesek, hatalmi pozícióban levő munkatársak részéről. A nők és férfiak elképzelései között jelentős az eltérés annak megítélésében, mi a még megengedhető viselkedés. A hátterében a férfiak részéről a saját férfi-szerep hibás felfogása áll: Mindenáron erősnek, hódítónak akarnak látszani. Akkor is, ha a kiszemelt áldozat ellenáll. A megoldás lehetősége lehet annak megtanulása, hogyan válhat valaki akár egy szempillantásával érinthetetlenné a szó legszorosabb értelmében.
Ha nem sikerül a megelőzés, és a munkavállaló már elszenvedője a könyöklésnek, zaklatásnak, célszerű megbeszélnie a problémát zaklatójával, minden diplomáciai érzékét latba vetve. Lényeges, hogy négy szem között történjen a megbeszélés.
Egészségkárosító következmények
Ha értelmetlen és teljesítményromboló zaklatásnak, fúrásnak van kitéve a munkavállalló, ajánlott minél előbb rendezni a konfliktust, ugyanis súlyos egészségkárosító következményei lehetnek. Tartós stresszhelyzet esetén védekezésre készül a szervezet, melynek jele a fokozódó szívverés, a tartósan magas vérnyomás, felboruló anyagcsere-egyensúly, az izomzat megfeszülése. A várható következmények: szív- és érrendszeri megbetegedés, hát- és derékfájás, feszítő fejfájás. Ha valaki tartósan magába fojtja a frusztrációt, könnyen gyomorfekéllyel fizethet érte, mondja a pszichológus.
Egy németországi felmérés szerint az ottani munkavállalók több mint 10 százalékát érte már zaklatás, fúrás a munkahelyen. Az érintettek 44 százaléka megbetegedett, fele közülük tartósan.