A miniszterjelölt szerint a másfél év alatt végrehajtható radikális reformok elsősorban a gyógyszertámogatások és a költségmegosztás kérdéseit érintik majd. Molnár Lajos szerint "egy Magyarország gazdasági helyzetében levő ország egyszerűen nem képes arra, hogy az egészségügyi források GDP-arányos mértékét emelje". Hozzátette: az egészségügyre fordított összeg jelenleg meghaladja a GDP hét százalékát, amivel Magyarország az uniós átlag szintjén van. A pénzt azonban nem célszerűen költik el - tette hozzá.
"Az alapvető cél az, hogy minden befektetett forint ne 40 fillér veszteséget, hanem 20 fillér nyereséget hozzon" - mondta az SZDSZ-es politikus. A gyógyszertámogatások kérdését a kijelölt tárcavezető sürgetőnek nevezte, és utalt arra, hogy e téren a reformot még az idei évben végre kívánják hajtani.
Nincs ingyen
"Az embereknek meg kell érteniük, hogy az egészségügyi ellátás nem ingyenes, soha nem is volt, és nem is lesz az" - mondta Molnár Lajos utalva arra, hogy a betegeknek is hozzá kell járulniuk a szükségtelen gyógyszerhasználat megfékezéséhez. Magyarország mintegy 10 millió lakosa évente 200 millió receptet vált ki - tette hozzá.
A magántőke szerepéről szólva úgy fogalmazott, hogy "ha egy befektető ipari parkban hajt végre beruházást, akkor a mennybe megy, míg ha az egészségügy terén teszi ezt, akkor bujkálnia kell". Ezen a helyzeten változtatni kell - mondta, ám nyomatékosan kijelentette, hogy ez nem a kórházak privatizálását jelenti, hanem azt, hogy további ösztönzőket kívánnak nyújtani a magánbefektetések elősegítésére.
Molnár Lajos hangsúlyozta, hogy a cél a fekvőbeteg-ellátás dominanciája helyett a jelentősen olcsóbb járóbeteg ellátás szerepének növelése. "Az egy helyben topogás többe kerül, mint a szintén költséges változtatás".