Beruházásgyanús év előtt állunk

A német és a lengyel gazdák állnak az élen, a brit, a francia, a cseh és a magyar gazdák pedig a sor végén, ha a gazdasági jövő megítéléséről van szó.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott országok gazdálkodói már jelentős beruházásokat terveznek annak köszönhetően, hogy egyre nagyobb a saját gazdasági jövőjükbe és általában a mezőgazdaságba vetett bizalmuk - olvasható a DLG Trend Monitorában. A DLG német mezőgazdasági társaság 2003 óta, hat hónapos időszakokban végzi a felmérést hat európai unióbeli ország csaknem 3000 gazdálkodójának körében. A beruházások értékének legnagyobb növekedése Lengyelországban várható, ahol a gazdák 31 százaléka tervezi traktor vásárlását, 19 százaléka kombájnét, 15 százaléka pedig szántó- és vetőgépekét. A beruházások tekintetében Csehország és Magyarország a második ezen a listán, Nagy-Britannia pedig tisztes távolból követi őket negyedikként.

Az unió számára a legnagyobb gondot valószínűleg továbbra is a mezőgazdasági termékek ára fogja jelenteni a felmérés szerint. Csak Nagy-Britanniában, amelyet nemrég száj- és körömfájás és kéknyelv-betegség sújtott, előzi meg más az árakat az aggodalomra okot adó tényezők sorában, ezek pedig az állatbetegségek. A jelenlegi gazdasági környezetről alkotott vélemény szempontjából a német gazdáknak van a legtöbb bizalma jövőjükben, őket a lengyelek követik. A sorban a harmadikak a brit, a cseh és a francia gazdák. A brit gazdák hangulatában éles fordulat következett be, hiszen 2006 tavaszán ők voltak a legborúlátóbbak, tavaly ősszel pedig az utolsó előttiek voltak a bizalmi listán.

Amikor arról van szó, hogy a gazdáknak mekkora bizalmuk van saját gazdasági jövőjükben, megint csak a német és a lengyel gazdák állnak az élen, a brit, a francia, a cseh és a magyar gazdák pedig a sor végén, miközben mind a hat ország gazdálkodói arra számítanak, hogy a fő mezőgazdasági termékek - mint a gabonafélék, az olajmagvak vagy a tej - világpiaci ára növekedni fog. (A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál a gabonafélék egyikéből sem számítanak intervenciós felajánlásokra.) Minden megkérdezett gazdálkodó azt várja, hogy a jelenlegi jó feltételek tartósak maradnak. Németország és Csehország áll az élen abban a tekintetben, hogy a gazdák hány százaléka akar befektetni jövőre a megújítható energiafajták alkalmazásába: az előbbi esetében ez az arány 20, az utóbbiéban 17,5 százalék.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo