A SZEF az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleménye szerint megütközéssel tapasztalta, hogy a kormány sem a konvergenciaprogrammal, sem a Zöld könyvvel kapcsolatos döntése során nem vette figyelembe a konföderáció észrevételeit és javaslatait. Aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a kormány szerintük nem méri fel kellő felelősséggel a társadalom túlnyomó többségének teherbíró és tűrőképességét. A konföderáció felteszi azt a kérdést is: van-e így értelme az érdekegyeztetésnek.
A közszolgáltatások intézményrendszereit érintő eddigi reformintézkedések egyrészt az állampolgárok megsarcolását, másrészt az intézmények működésének ellehetetlenítését, és az azokban foglalkoztatottak munkájának általánosított, igazságtalan bírálatát, megfélemlítését jelentették - véli a SZEF. Készek részt vállalni a közszféra jogviszonyainak, életpálya-rendszerének ésszerű felülvizsgálatának és módosításának előkészületi munkálataiból, ugyanakkor elutasítanak minden, a közszféra "természetrajzától idegen, a versenyszféra modelljeit kritikátlanul alkalmazni kívánó kártékony törekvést". Nem képezheti megállapodás tárgyát a közszféra béreinek megmagyarázhatatlan és elfogadhatatlan befagyasztása - teszik hozzá.
A SZEF, az ország legnagyobb konföderációjaként - szövetségben az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörüléssel (ÉSZT)- felszólítja a kormányt: állítsa helyre a szociális párbeszéd hitelét, kompromisszumra készen teremtse meg a megállapodások lehetőségét - áll a közleményben. "Közös érdekünk, hogy az ország előtt álló gondok megoldása, a fejlesztés lehetőségeinek optimális kihasználása kerüljön középpontba, ne a jelenlegi helyzet, amely konfrontációkat gerjeszt" - áll a SZEF közleményében.