Az első félévi magyar növekedés (EU-módszertan szerint 1,4 százalék) nemcsak regionális versenytársaink többségétől maradt el – a lengyel dinamika 2,8, a szlovák 3,7, a román egyenesen 5 százalék volt –, de az EU átlagát (1,9 százalék) sem érte el. A kedvezőtlen júliusi hazai adatok – az ipari termelés és az export csökkent, az építőipari visszaesés erőteljesebb volt a júniusinál, a kiskereskedelmi forgalom bővülése lelassult – után augusztusban valamivel kedvezőbben alakultak a gazdasági folyamatok. Így az iparban – miután május és július között folyamatosan csökkent az előző hónaphoz viszonyított termelés – augusztusban már 1,6 százalékos növekedés következett be. Éves összevetésben 11 százalékos volt a bővülés, de 3 munkanappal több volt idén, mint tavaly.
Ez a szint mindössze 1 százalékkal magasabb a tavaly év véginél. Éves szinten 2 százalék körüli ipari növekedés várható, ami jövőre 3,5 százalékra gyorsulhat. Az építőipari termelés volumene az első nyolc hónapban 22 százalékkal esett, ennek mértéke azonban lassul, a szerződésállomány 20 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az idei 20 százalék körüli visszaesést jövőre 10 százalékos bővülés követheti. A kiskereskedelmi forgalom első nyolchavi bővülése 4,9 százalék, éves szinten hasonló, 5 százalék körüli dinamika várható. Augusztusban kilőtt a magyar export, éves alapon euróban 12,5 százalékkal bővült, így az első nyolc hónapban összesen 3 százalékkal nőtt. A hatalmas külkereskedelmi aktívumban a cserearányok több mint 2 százalékos javulásának is szerepe van.
Idén egyértelműen a fogyasztás a növekedés hordozója, 4,5 százalékos növekedésével szemben a beruházásoknál 10 százalék körüli visszaesés várható. Jövőre az EU-források gyorsuló beérkezése, az üzleti befektetések némi élénkülése 5 százalék körüli beruházásbővülést valószínűsít, miközben fogyasztás csak alig, 4 százalék körülire lassul. Az államháztartási hiány szeptember végére szinte eltűnt. Ebben a beruházási kiadások és a kamatköltségek csökkenése, a növekedési adóhitel következtében megugró társaságiadó-bevételek (főleg GE), az EU tavalyról áthúzódó átutalásai, a földértékesítés bevételei, továbbá a jövedelmekhez kötődő bevételek növekedése játszotta a fő szerepet. Az év hátralevő részében azonban az állami költekezés erősödése várható.