Bankcsőddel mentik Ciprust

Az óriási veszteségeket felhalmozó Laiki bank (Cyprus Popular Bank) felszámolásával oldanák meg a szigetország bankrendszerének szanálását. Ehhez – a mostani állás szerint – a jogszabályokat is elfogadta a Ciprus parlamentje. A piacokat első körben megnyugtatta a döntés. Kérdés persze, hogy mi lesz holnap, amikor kinyitnak a bankok és ismét lehet majd kereskedni a ciprusi tőzsdén is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utolsó pillanatban született egyezség értelmében gyakorlatilag felszámolják az ország második legnagyobb, óriási veszteségeket felhalmozó pénzintézetét, a Laiki bankot (Cyprus Popular Bank - CPB). A 100 ezer euró alatti betéteket a Bank of Cyprusba (BoC) helyeznék át, az ennél magasabbakat befagyasztanák, s ebből fizetnék ki az adósságokat. Az, hogy ennek nyomán a nagybetétesek végül milyen veszteséget lesznek kénytelenek elkönyvelni, egyelőre nem ismert, ám ennek mértéke hírügynökségi jelentések szerint akár a 40 százalékot is elérheti.

Korlátozták a pénzfelvételt
Időközben a valamennyi ciprusi bank - köztük a két legnagyobb, gyakorlatilag fizetésképtelenné vált BoC és a CPB - erőteljesen korlátozza vasárnaptól a bankautomatákból történő készpénzfelvételt: a ciprusi jegybank döntése értelmében naponta legfeljebb 100 eurót vehetnek ki a kártyatulajdonosok bankautomatákból, korábban még 260 eurót lehetett kivenni a Cyprus Popular Bank vezetett számlákról, a Bank of Cyprusból pedig 300-at.
A szigetország pénzintézetei március 14. óta tartanak zárva, s a kormány ígérete szerint holnap nyitnak ki. Ám erős félelmek vannak amiatt, hogy megrohanják majd a A kormány még a múlt héten megígérte, hogy kedden kinyitnak a március 14. óta zárva tartó bankok. Attól tartanak ugyanakkor, hogy a lakosok első dolga lesz, hogy megpróbálják kivenni a pénzüket a bankokból.
Sok még a kérdés

Az új tervet, amelyet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) dolgozott ki a ciprusi bankszektor szanálására az euróövezet pénzügyminiszterei is jóváhagyták. Ennek révén teremti majd elő Ciprus azt az 5,8 milliárd euró önrészt, amelyet az EU, az Európai Központi Bank (EKB) és az IMF a 10 milliárd eurós mentőcsomag feltételéül szabott.

Az, hogy elegendő lesz-e a Laiki bank (CPB) felszámolása, s a nagybetétek megadóztatása az "önrész" előteremtéséhez, egyelőre kérdéses (voltak olyan vélemények, amelyek szerint a Bank of Cyprusnak is hozzá kell majd járulnia az önrészhez). A következő napokban még számos ponton finomítják majd vélhetően a megállapodást. Most a leginkább az foglalkoztatja a közvéleményt, hogy mi lesz holnap, amikor kinyitnak a bankok és a tőzsde.

Az előzmények
A ciprusi krízis március közepén, az EU-csúcson robbant ki. Az EU jelezte, hogy kész segíteni az euróövezet tagjának, ám a 10 milliárd eurós mentőcsomag feltételeként a betétek megadóztatását, és egyes adók megemelését szabta. Ezt a tervet a ciprusi parlament a múlt hét kedden elutasította, és Oroszországgal kezdtek tárgyalásokat, ám ez is eredménytelenül zárult. Ezt követően vették ismét napirendre az EU-ajánlatot, s született ma hajnalban a megállapodás. Ezzel a közvetlen csőd veszélye elhárult.
"Nem tudjuk, hogy működik-e majd a program..."

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint egyelőre nem lehet megmondani, milyen hatással jár majd a Ciprus számára hétfő hajnalban elfogadott pénzügyi mentőcsomag intézkedéseinek végrehajtása. „Bízom abban, hogy a program működni fog, de legyünk őszinték: pillanatnyilag nem tudjuk megmondani, milyen lesz a hatása" - mondta az MTI tudósítása szerint Barroso az általa vezetett uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény hétfő déli sajtótájékoztatóján.

A korábbi tervek értelmében valamennyi bankbetétről leemeltek volna meghatározott százaléknyi egyszeri illetéket. Az uniós jog azonban előírja a százezer euró alatti megtakarítások banki biztosítását, ezért ezeket a betéteket végül mentesítették a különleges teherviselés alól. Így viszont nagyobb pénzügyi áldozatot kell hozniuk a nagy összegű bankbetétek tulajdonosainak.

Barroso hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem kívánja elkövetni azt a hibát, hogy megjósolja, mikorra állhat vissza a ciprusi gazdaság a normális kerékvágásba. A most elhatározott rendezés gyakorlati fogadtatását számos olyan politikai tényező is befolyásolni fogja, amire Brüsszel nincs hatással. Egy dolog bizonyos - hangsúlyozta a bizottság elnöke: Ciprus eddigi gazdasági modellje fenntarthatatlannak bizonyult.

Az oroszok kivonulnak Ciprusról

A következő napok egyik kérdése lesz, hogy miként reagálnak majd az orosz pénzügyi befektetők, akik a ciprusi bankokban jelentős tőkét helyeztek el korábban. A ciprusi válság rendezését célzó intézkedés miatt ezeket a pénzeket ki fogják vonni Ciprusról, és az orosz tőke a most leginkább kedvezőnek tűnő Lettországba áramolhat - idézte a Trigon Capital befektetési bank szakértőinek véleményét a mail.ru orosz hírportálra hivatkozva az MTI. A lett pénzügyi felügyeletnél azonban nem számítanak arra, hogy erőteljesen megnő az orosz befektetések aránya, mert a balti országban szigorúan ellenőrzik a külföldről érkező tőkét.

Magyar cégeket is érinthet
Ciprus az egyik legkedveltebb offshore-célpont a hazai vállalkozások körében. Az Opten adatai szerint 1500 hazai vállalatnak van ilyen kapcsolata.
A Moody's hitelminősítő számításai szerint 2012 végén orosz bankok mintegy 12 milliárd dollárnyi, orosz vállalatok pedig 19 milliárd dollárnyi betétállománnyal rendelkeztek ciprusi pénzintézetekben. Az orosz bankok által ciprusi offshore cégeknek adott hitelek nagyságát 30-40 milliárd dollár közé teszik. Az orosz pénzintézetek ciprusi leányvállalataiban további 12 milliárd dollárt helyeztek ki.

Fellélegzés, majd tanácstalanság a piacokon

A hajnali megállapodás hírére viszonylagos optimizmussal indult a kereskedés a nemzetközi piacokon, délutánra azonban elfogyott a lendület: az amerikai nyitás után a pénteki zárás szintjéig estek a mutatók. A forint a délelőtti órákban erősödni tudott (az euró árfolyama 307 forintról 305 forint felé közelített, ám innen folyamatos gyengülés vette kezdetét (a késő délutáni órákban ismét 307 forint fölött forgott az európai közös pénz a bankközi piacon.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo