Az utolsó pillanatban született egyezség értelmében gyakorlatilag felszámolják az ország második legnagyobb, óriási veszteségeket felhalmozó pénzintézetét, a Laiki bankot (Cyprus Popular Bank - CPB). A 100 ezer euró alatti betéteket a Bank of Cyprusba (BoC) helyeznék át, az ennél magasabbakat befagyasztanák, s ebből fizetnék ki az adósságokat. Az, hogy ennek nyomán a nagybetétesek végül milyen veszteséget lesznek kénytelenek elkönyvelni, egyelőre nem ismert, ám ennek mértéke hírügynökségi jelentések szerint akár a 40 százalékot is elérheti.
Az új tervet, amelyet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) dolgozott ki a ciprusi bankszektor szanálására az euróövezet pénzügyminiszterei is jóváhagyták. Ennek révén teremti majd elő Ciprus azt az 5,8 milliárd euró önrészt, amelyet az EU, az Európai Központi Bank (EKB) és az IMF a 10 milliárd eurós mentőcsomag feltételéül szabott.
Az, hogy elegendő lesz-e a Laiki bank (CPB) felszámolása, s a nagybetétek megadóztatása az "önrész" előteremtéséhez, egyelőre kérdéses (voltak olyan vélemények, amelyek szerint a Bank of Cyprusnak is hozzá kell majd járulnia az önrészhez). A következő napokban még számos ponton finomítják majd vélhetően a megállapodást. Most a leginkább az foglalkoztatja a közvéleményt, hogy mi lesz holnap, amikor kinyitnak a bankok és a tőzsde.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint egyelőre nem lehet megmondani, milyen hatással jár majd a Ciprus számára hétfő hajnalban elfogadott pénzügyi mentőcsomag intézkedéseinek végrehajtása. „Bízom abban, hogy a program működni fog, de legyünk őszinték: pillanatnyilag nem tudjuk megmondani, milyen lesz a hatása" - mondta az MTI tudósítása szerint Barroso az általa vezetett uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény hétfő déli sajtótájékoztatóján.
A korábbi tervek értelmében valamennyi bankbetétről leemeltek volna meghatározott százaléknyi egyszeri illetéket. Az uniós jog azonban előírja a százezer euró alatti megtakarítások banki biztosítását, ezért ezeket a betéteket végül mentesítették a különleges teherviselés alól. Így viszont nagyobb pénzügyi áldozatot kell hozniuk a nagy összegű bankbetétek tulajdonosainak.
Barroso hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem kívánja elkövetni azt a hibát, hogy megjósolja, mikorra állhat vissza a ciprusi gazdaság a normális kerékvágásba. A most elhatározott rendezés gyakorlati fogadtatását számos olyan politikai tényező is befolyásolni fogja, amire Brüsszel nincs hatással. Egy dolog bizonyos - hangsúlyozta a bizottság elnöke: Ciprus eddigi gazdasági modellje fenntarthatatlannak bizonyult.
Az oroszok kivonulnak Ciprusról
A következő napok egyik kérdése lesz, hogy miként reagálnak majd az orosz pénzügyi befektetők, akik a ciprusi bankokban jelentős tőkét helyeztek el korábban. A ciprusi válság rendezését célzó intézkedés miatt ezeket a pénzeket ki fogják vonni Ciprusról, és az orosz tőke a most leginkább kedvezőnek tűnő Lettországba áramolhat - idézte a Trigon Capital befektetési bank szakértőinek véleményét a mail.ru orosz hírportálra hivatkozva az MTI. A lett pénzügyi felügyeletnél azonban nem számítanak arra, hogy erőteljesen megnő az orosz befektetések aránya, mert a balti országban szigorúan ellenőrzik a külföldről érkező tőkét.
Fellélegzés, majd tanácstalanság a piacokon
A hajnali megállapodás hírére viszonylagos optimizmussal indult a kereskedés a nemzetközi piacokon, délutánra azonban elfogyott a lendület: az amerikai nyitás után a pénteki zárás szintjéig estek a mutatók. A forint a délelőtti órákban erősödni tudott (az euró árfolyama 307 forintról 305 forint felé közelített, ám innen folyamatos gyengülés vette kezdetét (a késő délutáni órákban ismét 307 forint fölött forgott az európai közös pénz a bankközi piacon.