A legnagyobb európai hitelminősítő szerda esti londoni bejelentése szerint a kilátásrontás a tavaly december óta érvényes, "BBB plusz" szintű, hosszú futamú devizaadósi, illetve a forintban kiadott hosszú lejáratú szuverén adósság "A mínusz" osztályzataira vonatkozik. A besorolásokat a Fitch egyben megerősítette. Az indoklás szerint a magyar alkotmányos rendszerben nagyon nehéz a kormány vagy a miniszterelnök menesztése, ha önszántukból nem kívánnak távozni, és erősen valószínűtlen, hogy a 2010-ben esedékes új választások előtt előrehozott választásokat írnak ki. A legutóbbi politikai fejlemények miatt azonban mégis megnőtt annak az esélye, hogy a jelenlegi vezetés nem marad fenn, aminek hatása lenne a miniszterelnök személye által vezérelt reformcsomagra. Ha a jelenlegi MSZP-vezetés fenn is marad, megnőtt a kockázata annak, hogy a párton belül erősödni fog a reformcsomag egyes elemeivel szembeni ellenállás, és annak is, hogy gyengült a vezetés ereje a reformok előrevitelére, áll a Fitch Ratings indoklásában.
Reformok mindenekelőtt
A Fitch a hét elején - vagyis még a magyarországi megmozdulások előtt -, amikor a magyar hosszú futamú szuverén küladósság jelenleg érvényes, "BBB mínusz" osztályzatával látta el az 500 millió eurós új magyar kötvénykibocsátást, még azt írta, hogy szerinte nagyobb a valószínűsége annak, hogy a kormánynak 2007-2008-ban sikerül csökkentenie a költségvetési deficitet, mint annak, hogy nem. A Fitch szerdai kilátásrontása előtti napon Kai Stukenbrock, a Standard & Poor's hitelminősítő térségi hitelfolyamat-elemzője azt mondta: a magyarországi események az S&P szerint önmagukban nem befolyásolják a szuverén magyar adóskockázati besorolást, mert nem érintik közvetlenül azokat a kritériumokat - például a szuverén adósságkibocsátó hitelképességét vagy a közfinanszírozás helyzetét -, amelyeket az S&P általában elemez.
Stukenbrock megfogalmazása szerint még az sem gyakorolna szükségszerűen hatást a besorolásra, ha a miniszterelnök lemondására irányuló követelések teljesülnének. Az már azonban érintené a magyar adósosztályzatot, ha a jelenlegi események, vagy egy esetleges váltás a kormány élén gyengítené a közfinanszírozás rendbetételével és az előterjesztett reformprogram végrehajtásával kapcsolatos kormányzati eltökéltséget, mondta a Standard & Poor's szakértője. A fejlemények akár közvetett hatásaként is, bármely okból a gazdaságpolitikai döntéshozók úgy éreznék, hogy nem akarják vagy nem tudják olyan keményen továbbhajtani a reformokat, ahogy jelenleg szeretnék, annak jó eséllyel negatív hatása lenne a magyar adósosztályzatra. Jelen pillanatban azonban a Standard & Poor's nem lát erre utaló jeleket, mondta az MTI-nek előző nap a hitelminősítő térségi elemzője.
Gyurcsány egymaga
A Standard & Poor's éppen az egyensúlyi csomag júniusi bejelentése után minősítette vissza a magyar adóskockázatot az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak megszorításokkal befektetőinek tekintett, közepes "BBB plusz"-ra, azzal az indokkal, hogy a magyar kormány költségvetési konszolidációs programja "figyelemreméltó" ugyan, a közfinanszírozási helyzet azonban nagyobb mértékben romlott, mint amennyit a program javítani fog rajta még maradéktalan végrehajtás esetén is. Az S&P a rontott osztályzaton is fennhagyta a negatív kilátást, és ugyancsak negatív kilátással tartja nyilván a magyar adósosztályzatot a Moody's Investors Service, jóllehet ennél a cégnél a magyar szuverén besorolás még elsőrendű "A1" szinten van (ez a másik két cég metodikájában "A plusz"-nak felel meg, vagyis a Moody's-osztályzat három fokozattal jobb a Fitch és az S&P besorolásánál). Jeff Gable, a Barclays Capital londoni befektetési csoport feltörekvő piaci elemzője szerdán, a Fitch kilátásrontása után azt mondta az MTI-nek: a hitelminősítő indoklásának legérdekesebb része az, hogy a cég nem annyira a zavargások miatt aggódik, mint amiatt, hogy mi lesz a költségvetési konszolidációval, ha a jelenlegi miniszterelnök távozni kényszerül.
Gable szerint "ez a helyes megközelítés", ugyanis jelenleg nincs senki más a szocialista pártban, aki ugyanígy kiállna a költségvetési program mellett. Az elemző hozzátette: az, hogy a Fidesz a költségvetési konszolidációs csomagról szóló népszavazásnak nyilvánította az önkormányzati választásokat, nyilvánvalóan nem azt jelzi, hogy az ellenzéki párt hajlandó lenne "hasonlóan drámai költségvetési csomaggal" a hiány leszorítására.
Kamatemelés jöhet
Fitch Ratings lépése, amellyel negatívra rontotta Magyarország adósminősítésének kilátásait utolsó figyelmeztetés arra, hogy a magyar kormányzó pártoknak egységet kell mutatniuk és bármi áron végig kell vinniük a reformokat - mondta Barcza György az ING bank elemzője. Az elemző szerint a hitelminősítő döntését követően megnőtt az 50 bázispontos alapkamatemelés valószínűsége a Monetáris Tanács következő ülésén. Barcza György arra számít, hogy az év végére 8,5 százalékig emelkedhet az alapkamat. Hozzátette: a jelenlegi makrogazdasági helyzet - a forint árfolyama, a hozamok és a romló infláció - nagyban hasonlít az augusztusihoz, amikor a jegybank 50 bázispontos kamatemelés mellett döntött. Mivel azóta érdemben nem javult a helyzet nincs még itt az ideje a monetáris szigorítási ütem lazításának.
Kicsit korán jött?
Barcza György meglepetésként értékelte a Fitch lépését, mert mint mondta a piacon inkább az október 1.-jei önkormányzati választások utáni hitelminősítői bejelentésre számítottak, elsősorban a Moody,s-tól. A Fitch döntése az elemző szerint azt jelzi, hogy a budapesti utcai események mégis csak befolyásolják a hitelminősítőket, elsősorban azért, mert úgy vélik, hogy ezzel a reformok esélye gyengülhet. Barcza György hozzátette, hogy a piac azonnal beárazta a döntést: az euró 275 forintra erősödött és emelkedtek az állampapír hozamok is.