A Coface legfrissebb jelentésében a fizetésképtelenné vált francia cégek számának alakulását vizsgálta az idei év január-áprilisi időszakát figyelembe véve – a felmérés eredménye szerint a mutató 0,8 százalékkal emelkedett, 18 227-re.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a vizsgált időszakot érdemes két részre bontani, hiszen az év elején a sárgamellényes mozgalom népszerűségének ugrásszerű emelkedése a cégeket is megrengette – januárban az előző év azonos időszakához képest 9,3 százalékkal nőtt a bajba jutott cégek száma. Márciusban és áprilisban már sokkal jobban alakult a helyzet, hiszen a 2018. évi azonos időszakhoz képest 4 százalékkal kevesebb cég vált fizetésképtelenné.
Nem tűnt el a cégalapítási kedv
A mikrovállalkozásokat is figyelembe véve, az év első négy hónapjában dinamikus növekedés volt
Mindazonáltal a Coface előrevetíti, hogy ezek a pozitív adatok jelentős hatással lehetnek a jövőbeni fizetésképtelenné válások számának alakulására is, hisz a statisztikával alátámasztható
eddigi tapasztalatok szerint már minden második cég inaktív lesz megalapítása után öt-hat év elteltével.A mikrovállalkozások az első érintettjei a gazdaság lassulásának
Az év elején a mikrovállalkozások kategóriája volt az egyetlen, ahol növekvő számú fizetésképtelenséget regisztráltak a januári gazdasági lassulás eredményeként – az idei évben eddig fizetésképtelenné vált szereplők 83 százaléka ehhez a vállalkozási formához sorolható. A szolgáltató szektor szintén nehéz helyzetben volt, tükrözve a francia háztartások alacsonyabb bizalmi indexét (5 ponttal a történelmi átlag alatt), összhangban a munkanélküliséggel és vásárlóerővel kapcsolatos várakozásaikkal.
Összességében elmondható, hogy jelenleg csak az építőipar, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar teljesítenek jól.Az összes többi fő ágazatban a fizetésképtelenségek arányának további növekedése látható, mely a Coface előrejelzési modellje szerint várhatóan 1,7 százalékkal fog emelkedni, a teljes 2019-es évet figyelembe véve.
A hitelbiztosító arra számít, hogy az ország GDP növekedése lassulni fog 2019-ben, 1,6 százalékról 1,4 százalékra. Ennek okát egyrészt a nemzetközi környezet változásában látják, hiszen Franciaország legnagyobb kereskedelmi partnerei is a gazdasági lassulás időszakába léptek, és egyre inkább terjed a protekcionista szemlélet, mint például a védővámok bevezetése. Másrészről a francia növekedés kerékkötője lehet az ország munkaerő-tartalékának, valamint gyártási kapacitásának a kérdése is.