Az Erasmus program keretében utazók körében népszerűek a francia, spanyol és olasz egyetemvárosok is és bár elérhetők angol nyelvű képzések, ezekben az országokban nem árt a nemzeti nyelv alapos ismerete sem. Párizsban a londoni vagy dublini albérlethez képest valamivel kedvezőbb, átlagosan 317 ezer forintnak megfelelő euróért lehet nem központi fekvésű kis albérletet kapni, míg Lyonban, az oktatási rangsorokban a párizsi elit egyetemeket követő vidéki felsőoktatási centrumban az átlagos bérleti díj 176 ezer forintnak megfelelő euró és kis szerencsével már havi 140 ezer forinttól kifogható albérletet, természetesen euróban kell fizetni. Bolognában 140 ezertől indulnak a lakbérek, az átlag 198 ezer forint, míg Nápolyban 107 ezertől 200 ezerig lehet nem központi helyen kis lakást találni.
Mi a helyzet Ausztriában?
Bécs szintén népszerű az egyetemi hallgatók körében, ahogy minden országban a főváros a legdrágább, itt is nagyjából 200 ezer forinttól indulnak a külső kerületekben a kis lakások, az átlag 240 ezer forintnak megfelelő euró két szobáért. A híres bajor egyetemvárosban, Münchenben még drágább a lakásbérlet, az átlag a városközponttól távolabbi fekvésű lakások esetében 360 ezer forintnak megfelelő euró. A kisebb egyetemvárosokban ennél kedvezőbb, de a hazai árszintnél továbbra is magasabb bérleti díjakkal kell számolni, így például Heidelbergben is majdnem 200 ezer forintnak megfelelő eurótól indulnak az albérlet árak, az átlagos bérleti díj 220 ezer forintnak megfelelő euró.Az északi országokban, így Dániában vagy Finnországban is hasonló különbségek vannak a fővárosok és a vidéki kisebb egyetemvárosok között. Aarhusban az átlagos bérleti díj 232 ezer forintnak megfelelő dán korona, míg Koppenhágában ennek másfélszerese, 377 ezer forint. Helsinkiben, a finn fővárosban az albérlet ára – nem központi fekvésű, egyhálós apartman esetén – átlagosan 288 ezer, míg Turkuban 191 ezer forintnak megfelelő euró.
Európa egyetemvárosai a magyar főváros albérleti díjaihoz képest akár 60 százalékkal drágábbak, aki azonban a vidéki egyetemvárosokhoz árszintjéhez szokott, az még nagyobb különbséggel számolhat – összegzett Soóki-Tóth Gábor.