Bahreini leminősítés, 200 dollároros olajár-vízió

Leminősítette, de még az elsőrendű adósosztályzati sávban hagyta Bahreint csütörtökön a Fitch Ratings hitelminősítő, arra hivatkozva, hogy a társadalmi nyugtalanság csillapítására alkalmas politikai reformok kidolgozása várhatóan hosszú folyamat lesz.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni elemzők mindeközben 200 dolláros hordónkénti olajárat sem tartanak kizártnak arra az esetre, ha a megmozdulások Szaúd-Arábiára és a többi Perzsa-öböl menti olajtermelő országra is átterjednek.

A Fitch csütörtökön Londonban bejelentette, hogy Bahrein hosszú futamidejű devizaadósságainak kockázati besorolását az eddigi "A"-ról egy fokozattal "A mínusz"-ra rontotta, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségre utaló negatív kilátás érvényes.

Békéltetne a rezsim

Az "A mínusz" még elsőrendű befektetői adósosztályzat, de további leminősítés esetén Bahrein már átkerülne a közepes befektetési ajánlású "BBB" kategóriába. A Fitch Ratings a leminősítéshez fűzött indoklásában - a várhatóan elhúzódó reformfolyamat mellett - kiemelte, hogy a hazai össztermékhez mért bahreini államadósság-ráta rövid idő alatt megkétszereződött, a 2008-ban mért 16,4 százalék után tavaly már 33 százalék volt.  A hitelminősítő megjegyzi ugyanakkor, hogy még ez az adósságszint is elmarad az "A" besorolási kategóriájú szuverén adósokra jellemző középértéktől, emellett Bahrein eddig is megfontolt költségvetési politikát folytatott.

Kadhafi nem adja fel
Ismét bombázták csütörtökön a líbiai légierő harci repülőgépei Adzsdabíja és Brega városát, a keleti Bengázitól délre. A támadásoknak több halálos áldozata van, egyelőre nem tudni, mennyi - jelentette Marosi Antal, az MTI Hírcentrum tudósítója. Adzsdabija esetében a támadások fő célpontja egy fegyver- és lőszerraktár volt. A Kadhafihoz hű hadsereg - miként más városokban - így akarja megakadályozni, hogy a felkelők felfegyverezzék egységeiket. A támadások következtében itt senki sem sérült meg, a bombák lakott területen kívül, a fegyverraktártól távolabb csapódtak a földbe.
Brega az elmúlt napokban többször cserélt gazdát, hol Kadhafi katonáinak megszállása alá került, hol pedig a felkelők felügyelete alá. Csütörtök délután a felkelők ellenőrzése alatt áll. A város repülőtere a támadások állandó célpontja. A bomba- és rakétatámadások során polgári személyek vesztették életüket, illetve sérültek meg. Az áldozatok közül nyolcat, köztük egy 14 éves gyermeket csütörtök délután temettek el.

A körzet sérültjeinek egészségügyi ellátását Azsdabijában a Mohamed Gerija kórházban végzik. "Gyógyszerkészleteink elegendőek, Bengáziból, illetve Egyiptomból érkezett orvosokkal és nővérekkel meg tudjuk oldani a betegellátást" - tájékoztatta az MTI Hírcentrum munkatársait Naima, az intenzív osztály főnővére. A város ellenzéki védői csütörtök délután további támadásokra készültek a kormányerők részéről.

A Fitch Ratings közölte azt is, hogy hosszabb, 3-5 éves távlatban derűlátóan ítéli meg a bahreini politikai reformok kilátását. A cég a kedvező jelek közé sorolja, hogy az uralkodócsalád a liberális hírében álló trónörököst jelölte ki főtárgyalónak, aki máris korlátok közé szorította az állambiztonsági apparátus tevékenységét, jelezve a rezsim békéltető szándékait.

Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor továbbra is kockázat a megmozdulások esetleges átterjedése más térségi olajtermelő államokra, és ez még magasabbra hajthatja a tavalyi átlaghoz képest máris több mint harmadával megugrott olajárakat. Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) csütörtöki elemzése szerint jelenleg 38 százalékkal magasabb a nyersolaj világpiaci ára a 2010-ben mért egész éves átlagnál, és ha a Perzsa-öböl menti emirátusokban, valamint Szaúd-Arábiában is megmozdulások kezdődnének, az olaj hordónkénti ára "könnyedén 200 dollárig emelkedhetne".

4 millió hordó/nap tartalék Szaúd-Arábiában

A CEBR szerint azonban a szaúdi olajkínálati politika várhatóan akkor megváltozik, ha sikerül elejét venni a zavargások átterjedésének. A ház elemzése szerint Szaúd-Arábia - a világ legnagyobb olajtermelője és -exportőre - az elmúlt időszakban 4 millió hordóval tartotta alacsonyabban napi termelését saját csúcskapacitásánál, és e kapacitásfeleslegét arra használta, hogy szükség esetén a kitermelés növelésének kilátásba helyezésével stabilizálja az árakat.

Ennek az árstabilizáló kitermelési politikának az a törekvés volt az alapja, hogy a világ még ebben az évszázadban is kitartson az olaj használata mellett, ugyanis ha az energiahordozó-ellátási biztonság megingása és a magas, kiugrásokra hajlamos olajárak miatt "a világ megtanul olaj nélkül élni", az Szaúd-Arábia prosperitásának végét jelenti.

A CEBR londoni szakelemzői szerint azonban az elmúlt hetek térségi fejleményei nyomán felmerül a kérdés, hogy a szaúdi uralkodócsalád még mindig ilyen távlatosan gondolkodik-e. Elképzelhető, hogy most már jóval rövidebb ideig számítanak az olajbevételekre, mint korábban, és ebben az esetben "az optimális politika az, hogy a lehető legtöbb pénzre szert tegyenek, amíg még hatalmon vannak" - áll a CEBR csütörtöki londoni elemzésében.

Forma-1 decemberben?
Nem augusztusban, hanem az év végén pótolná Bernie Ecclestone, a Forma-1 elsőszámú irányítója a bizonytalan politikai helyzet miatt március 13-ról törölt Bahreini Nagydíjat. "Felejtsük el az augusztust! Ott olyankor túl nagy a forróság ahhoz, hogy a nézők a lelátókon üljenek órákig" - mondta a 80 éves brit üzletember a BBC-nek. A július 31-i Magyar Nagydíj után az eredeti program szerint négyhetes szünet következik, s Ecclestone kedden még úgy vélte: az augusztus 28-i Belga Nagydíj elé beilleszthető lenne a bahreini futam. Most már úgy fogalmazott: lehet, hogy a november 27-i, szezonzáró Brazil Nagydíj helyére kerül majd a szahíri viadal, azt a versenyt pedig máskor bonyolítják le.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo