Negyvenkét hátrányos helyzetű munnkanélkülit vettek fel tavaly decemberben az Európai Unió és a magyar kormány támogatásával indított, úgynevezett "IT-mentori" programra, mely során a teleházak, e-Magyarország-pontok leendő segítő munkatársait képzik. Az IT-mentorok a számítógépes ismeretekkel nem rendelkező embereknek segítenek megtanulni a digitális technológia önálló használatát. "Ilyen segítőkre egyre nagyobb szükség van - véli Antoni Györgyi, a program kommunikációs felelőse- "hiszen Magyarországon több mint hatmillióan digitális írástudatlannak számítanak, ráadásul sok köztük a frissen érettségizett fiatal."
A mentori programban négy szervezet vesz részt: az Informazikai Vállalkozások Szövetsége a projekt vezetőjeként, a MATISZ (Magyar Tartalomipari Szövetség) az oktatást végzi, a Napraforgó Rehabilitációs Kht.a megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiaci elhelyezésében szerzett tapasztalatokat adja át, a HARKE (Hlláskárosultak rehabilitációjáért Küzdők Egyesülete) a halláskárosult résztvevők képzésében segít, míg az INFORUM (Informatikai érdekegyeztető Fórum) a program marketing és kommunikációs feladatait végzi.
Az első - hathónapos - képzési modulnak a számítástechnikai ismereteken túl a pszichológiai tréning is része: az önkép-erősítésre, az alkalmazkodó képesség javítására azért van szükség - magyarázta Antoni Györgyi -, mert ezeket a különböző okokból hátrányos helyzetű embereket éveken át kudarcok sorozata érte, amikor megpróbáltak munkát vállalni. Az elméleti képzés idejére havi hozzávetőleg ötvenezer forint képzési hozzájárulást, míg a gyakorlati tapasztalatszerzésért havonta - a már meglévővégzettségtől függően - száz-százhetvenezer forint fizetést kapnak a projekt résztvevői.
A program tavaly decemberben indult 42 fővel, s közülük a harminchat legjobbnak lesz módja gyakrolati munkatapasztalatot is szereznie. A szervezők remélik, hogy az egyéves gyakorlat során - míg a program finanszírozza a résztvevők fizetését- a leendő IT-mentorok olyannyira megállják majd a helyüket, hogy a program lezárultával is állásban tudnak majd maradni, s a cégek is úgy érzik majd, hogy megéri ezeket a szakembereket alkalmazni.
A résztvevők a számítástechnikai ismeretek mellett (a cél az ECDL Start vizsga letétele), például pályázatírást is tanulnak, így a végzettek a teleházaknban, e-Magyarország pontokon, különböző munkahelyeken - egyéb végzettségüktől függően más-más pozíciókban is elhelyezkedhetnek majd, hiszen például a pályázatíráshoz is értenek majd.