Az USA 2011-ben éri utol Magyarországot...

Magyarország példáját hozta az amerikai pénzügyi ösztönző csomag és a bankmentő program kapcsán a The New York Times csütörtökön: mint a lap írta, ezek költségeit alapul véve az Egyesült Államokban a GDP-arányos államadósság egyre duzzadni fog, és 2011-re elérheti a jelenlegi magyar mutatót, amely a tékozló költekezés és a "központilag tervezett pazarlás" maradványai miatt az egekbe szökött.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

"Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, amit mi csináltunk" - idézte a tekintélyes liberális napilap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2006 májusi balatonőszödi beszédéből a magyar költségvetési politikára vonatkozó értékelést. "Az amerikai döntéshozók 2012-ben majd az ő szavait visszhangozhatják" - hívta fel a figyelmet az újság, amely fotót is közölt a magyar kormányfőről azzal az aláírással: Gyurcsány Ferenc a magyar költségvetési politikát "böszmeségnek" nevezte.

Az amerikai sem

Az amerikai államadósság utoléri a magyart" című cikkben a szerző kifejtette: miközben más fontos tényezők is szerepet játszanak, a jelenleg magasan jegyzett amerikai kincstárjegyek hitelbesorolása a magyar államkötvények szintjére süllyedhet. Ez még nem teljes katasztrófa, de azt jelenti, hogy az amerikai kincstárjegyek sem fognak biztos befektetésnek számítani - állapította meg a lap.

Amennyiben az amerikai kongresszus költségvetési irodájának előrejelzése a 2009. és 2010. évi hiányra vonatkozóan helyes, akkor ahhoz hozzáadva az ösztönző és a bankmentő csomag költségeit, valamint a hitelezési kiadásokat, a GDP-arányos államadósság a 2008 szeptemberi 41 százalékról három év alatt 70 százalékra fog felszökni. Ez nagyjából megegyezik Magyarország 2008 decemberi adatával.

Majd 2 százalék alá

A költségvetési iroda optimista becslése szerint a GDP-arányos államadósság 2011 után ismét csökkenni fog, 2012 után az államháztartási hiány várhatóan 2 százalék alá szorul, és a bankmentő csomag keretében a bankrendszerbe pumpált pénzek akkorra már némi eredmény is fognak hozni az adófizetőknek.

Az újság ugyanakkor figyelmeztetett, hogy jelentős kockázati tényezők vannak. A jelzett költségvetési előrejelzés derűlátó feltételezéseken alapszik: 2011 és 2014 között a növekedés átlagosan el fogja érni az évi 4 százalékot, a Bush-féle átmeneti adócsökkentések érvénye 2010 decemberében lejár, a diszkrecionális kiadások 2010 után csak az infláció mértékében fognak növekedni. Ha azonban a recesszió tovább mélyül, vagy 2010 után is még tartani fog, akkor magasabb költségvetési deficittel kell számolni, továbbá az sem bizonyos, hogy a kamatok alacsonyak maradnak az Egyesült Államokban - jegyezte meg a The New York Times.

Obama házakat ment
Amerikai lapok üdvözölték Barack Obama amerikai elnök előző nap bejelentett tervét a jelzáloghitel-válság megoldására. Kiemelték, hogy a vázolt elképzelés jobb a korábbi programoknál, ugyanakkor figyelmeztettek, a siker egyáltalán nem garantált.

A The Washington Post úgy fogalmazott: Obama programja határozott szakítás a Bush-kormány katasztrofális "mentsük a bankokat, de ne a háztulajdonosokat" politikájával. Az újság jó kezdő lépést említett: az elnök 9 millió bajba jutott családnak akar segíteni abban, hogy könnyebb feltételekkel teljesíthessék a hitelkötelezettségeket vagy elkerülhessék a kilakoltatást.
Az újság ugyanakkor rámutat, hogy a gazdaság jelenlegi lankadt állapotában ez a csomag talán nem elég. Eddig 2 millió család veszítette el házát a krízisben, a hitelrészleteket nem törlesztő tulajdonosokat kirakták ingatlanukból. A lap szerint a baj ott van Obama programjával, hogy nem nyújt megoldást annak a mintegy 13,6 millió háztulajdonosnak, akinek csökkent értékű házánál nagyobb összegű jelzáloghitelt kell visszafizetnie.

A The New York Times is azt emelte ki szerkesztőségi cikkében, hogy Obama terve több háztulajdonosnak segíthet, mint a korábbi programok. A csomag azonban a recessziós hullám ellenében fog működni, s ez a hullám még emelkedik - figyelmeztetett az újság. A lap rámutatott: Obamának azt kell meghatároznia, hogy a központi forrásokkal takarékosan bánva csak azoknak segítsen, akiknek szükségük van erre és akik megérdemlik. A tervben üdvözlendő újdonság, hogy különböző ösztönzőket kínálnak a pénzintézeteknek a hitelek átírására. Sok háztulajdonos azonban még az olcsóbbá váló hiteleket sem lesz képes visszafizetni, ha hirtelen elveszíti állását. Aggodalomra ad okot, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed friss előrejelzése szerint a munkanélküliség jövő év közepéig növekedni fog az Egyesült Államokban.

Barack Obama szerdán jelentette be, hogy kormánya 275 milliárd dollárt fordít a jelzáloghitel-válság megoldására.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo