Magyarország hat másik európai uniós tagországgal - Ciprussal, Franciaországgal, Görögországgal, Olaszországgal, Portugáliával és Spanyolországgal - együtt ellenzi a borászati melléktermékek, a törköly és a seprő kötelező lepárlásának tervezett megszüntetését - közölte Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács (MSZSZT) igazgatója.
A hét uniós tagország ellenzi az Európai Bizottság napirenden lévő, az uniós borreformhoz kapcsolódó törekvését. Álláspontjuk szerint a borászati melléktermékek lepárlásának megszüntetése csak azzal járna, hogy felszámolnának az Európai Unióban egy szilárd és idáig jól működő szabályozást, amely lehetővé teszi a borászati melléktermékek további felhasználásának ellenőrzését.
Munkahelyek szűnnének meg
A lepárlás megszüntetése emellett a lepárló üzemek bezárását és több ezer munkahely megszűnését is eredményezné az unióban a szakértők szerint. A kötelező lepárlás megszüntetésével jelentősen nőnének a borelőállítók költségei is, mert a melléktermékek megsemmisítését nekik kellene megoldaniuk. Mindez csökkentené versenyképességüket az unión kívül és azon belül is a harmadik országokban előállított borokkal szemben.
Magyarországon a lepárlás megszüntetése hasonló negatív hatásokkal járna, mint az unió egészében. Ezért a magyar szakminisztérium is támogatja a bormelléktermékek lepárlásának fenntartását.
Az Európai Unióban a 2006-2007-es borgazdasági évben 3,38 millió tonna melléktermék keletkezett, amelynek 92,3 százalékát, 3,12 millió tonnát pároltak le, 7,7 százalékát ellenőrzés mellett kivonták a piacról.
Nagy András tájékoztatása szerint Magyarországon a jelzett időszakban 60 ezer tonna törkölyt és seprőt pároltak le összesen. Ez átlagos mennyiség éves szinten. Az MSZSZT igazgatója utalt arra is hogy a tagországok megbízottai szerdán ülnek tárgyalóasztalhoz az ügyben a Bizottság képviselőivel.
Mint ismeretes, a szőlőtörkölyt a biomassza erőművekben is felhasználják.