A magyar miniszterelnök elfogadta a meghívást a csütörtöki moszkvai aláírásra, ahol várhatóan jelen lesz Vlagyimir Putyin orosz elnök is. Dmitrij Medvegyev, aki egyben az orosz állami gázvállalat, a Gazprom elnöke, az elnöki poszt várományosa elmondta: egy közös vállalat üzemeltetné a vezetéket, amelyben 50-50 százalékban részesülne a két állam. Az orosz félt a Gazprom képviselné. Gyurcsány Ferenc azt mondta: a magyarországi szakaszhoz kapcsolódna egy 1 milliárd köbméteres gáztározó.
A magyar miniszterelnök szerint a Déli Áramlat nem veszélyeztetné a Nabucco-projekt megvalósítását. (A Nabucco-n érkező türkmén gázra Putyin már bebiztosította magát...) Gyurcsány azt mondta, hogy "amiben most sikerült megállapodni, hogy a magyarországi szakaszt egy olyan vállalat építi meg és üzemelteti, amelyben 50-50 százalékban érdekelt a magyar és az orosz fél. A társaságban a magyar felet egy 100 százalékban állami tulajdonban létező társaság fogja képviselni". Hozzátette: a cég a magyar jog szerint alakul meg.
Sokba lesz
Arra a kérdésre, hogy mennyibe fog kerülni a vezeték megépítése, Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy "hát sokba fog kerülni". A szakértői számítások alapján a Déli Áramlat egésze 10-14 milliárd dollárba kerül. "Pár milliárd dolláros vagy eurós befektetés" - tette hozzá. A miniszterelnök úgy fogalmazott: "abból indulunk ki, hogy legalább 10 milliárd köbméteres kapacitást fogunk itt üzembe helyezni, és ehhez legalább 1 milliárd köbméter volumenű gáztározó kapacitást kívánunk illeszteni" Magyarország földgázkapacitása 15 milliárd köbméter körüli.
Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországnak több gázra van szüksége több forrásból és több útvonalon. Ez az egyetlen mód, hogy csökkenjen Magyarország gázellátásának magas kockázatát. Ma egyetlen egy gázvezeték érinti Magyarországot Ukrajnán keresztül. (Ezért néha már aggódni szoktak Európában...) Az a cél, hogy ezt a kiszolgáltatottságot csökkentsük. Két dolgot kell tenni: új forrásokat és új útvonalat kell találni - mondta a kormányfő. Két program létezik párhuzamosan, Magyarország mindkettőben érdekelt. Az egyik a Nabucco program, az erre vonatkozó, öt kormányt érintő kormányközi megállapodás-tervezetet Magyarország készítette el és átadta az érintett országoknak. A másik megállapodás, amelyet a következő napokban kötnek meg, az úgynevezett Déli Áramlat Magyarországon átvezető szakaszának megépítéséről szól. Ez a vezeték Olaszországot, a Balkánt, Bulgáriát, Magyarországon keresztül Ausztriát érné el. Arra fognak törekedni, kiszámíthatóságot és stabilitást biztosítsanak a megtérülés 15 éves időtartamára.
Dmitrij Medvegyev megjegyezte, hogy megnyílt a lehetőség Magyarország számára, hogy csatlakozzon a Déli Áramlat gázvezetékhez és az ezen keresztül történő gázszállításokhoz.