"Ez év januárjában újra kötöttünk határidős ügyleteket a dollár/forint árfolyam-kockázat csökkentésére április 1. és december 31. közötti időszakra. A megkötött szerződések a várható nettó dollárbevétel közel felét fedezik euró/dollár, illetve dollár/forint opciókkal." Az idézet a Richter Gedeon Rt. I-IV. negyedévi tőzsdei gyorsjelentéséből való, s jelentőségét az adja, hogy a társaság az utóbbi időben ismét fontos szerepet szán a fedezeti ügyleteknek, s végső soron pénzügyi műveleteivel közel egymilliárd forintos pozitív szaldóval zárta le a 2004-es esztendőt. Ám a gyógyszergyár az üzleti tevékenysége során elért növekedésre, megtartott, erősített piaci pozícióira sokkal inkább büszke. Bogsch Erik vezérigazgató a gyorsjelentés adatait kommentálva február 4-i tájékoztatóján kijelentette, a múlt esztendőben a FAK, s benne az orosz értékesítés bizonyult a legeredményesebbnek, az amerikai piacon az utolsó negyedévben csökkent a Richter forgalma, a legnagyobb piacon, a hazain ugyan növekedést regisztrálhattak, de változatlanul nem számított kellően kiszámíthatónak a honi gyógyszerforgalmazás, s a kormányzati restrikció is 2,5 milliárd forint veszteséget eredményezett a vállalatnak. A múlt évi 121,6 milliárd forintos árbevétel 4,3 százalékos növekedést jelent, ugyanez dollárban számítva 15,1 százalékos bővülésnek felel meg. Fontos változás, hogy a Richter termékportfóliója tavaly komoly mértékben újult tovább, s erre jól reagált a piac: e gyártmányok a teljes árbevételhez viszonyított aránya 44 százalékot ért el 2004 decembere végéig.
A vezérigazgató részletezte is a különböző exportpiacokon elért eredményeket. A cég kivitelének növekménye tavaly csaknem 15 százalékot tett ki, s a már említett FAK-piaci bővülés 33 százalékos volt. Az európai uniós eladásokkal is okkal elégedett az RG Rt., a 15-ök körében hagyományosan partnereken keresztül értékesít a magyar cég, a lengyel, cseh, szlovák és a három balti ország piacán pedig közvetlenül folytat marketing tevékenységet. Az utóbbiak mindegyikében komoly társadalombiztosítási megszorításokat lehetett tapasztalni, de ezzel együtt is nőtt, bővült a Richter eladása. Az orosz piacon az idén várható érdemi átalakulás, hiszen a közgyógyellátás rendszerét alakítják ki, s állítják össze az abban szereplő szerek listáját. A Richter Rt. egyelőre kevés információval rendelkezik a termékei forgalmát érintő változásokról, bár az bizonyos, hogy bővülnek ezáltal az eladások. Az idén is "benne van" az orosz piacban a 10-15 százalékos eladási többlet - állapította meg Bogsch Erik. Érdekesnek ígérkezik a 2006-os oroszországi további változás eredménye is, hiszen akkor a kórházi gyógyszerellátásra is érvényesítik a közgyógyellátási szabályokat.
A Richter gyorsjelentéséből kitűnik, a teljes részvényszámra vetített egy részvényre jutó eredmény a rendkívüli és az egyszeri tételek nélkül számítva 2.018 forint/részvény (9,94 dollár/részvény), ami 11,7 százalékos (dollárban számítva 23,2 százalékos) növekedést jelent az előző évhez képest. (Az ÁPV Rt. 25 százalékban, a hazai befektetők 12,8 százalékban, a külföldiek 62,2 százalékban tulajdonolnak Richter részvényeket.) A társaság adózott eredménye 37 milliárd forint volt, s ez 11,7 százalékos emelkedést jelent a bázisidőszakhoz viszonyítva.