A Magyar Köztársaság Kormányával egyetértésben az MNB azt a célt tűzte ki, hogy 2006-ra felkészültté kell tenni a magyar gazdaságot az euró bevezetésére, azaz teljesíteni kell az úgynevezett koppenhágai és maastrichti kritériumokat. E középtávú cél elérésének rendeltük szolgálatába a monetáris politikát, amely 2001-ben gyökeresen átalakult. A csúszóleértékelés megszüntetésével és a forint euróhoz viszonyított ingadozási sávjának +/–2,25%-ról +/–15%-ra történő kiszélesítésével az MNB szabadabb teret biztosított az árfolyam piaci alakulásához, amely 8 hónap alatt 7%-os felértékelődéséhez vezetett. Az év során kialakított inflációs célkövetés rendszere, valamint a monetáris kondíciók szigorodása az MNB-vel szembeni piaci bizalom nagymértékű növekedéséhez, az inflációs várakozások és a gazdaságban tapasztalt inflációs nyomás gyors csökkenéséhez vezetett.
A kedvező külső körülmények (pl. olajárcsökkenés) is elősegítették, hogy a korábban évekig 10% körül „beragadt” infláció 2001 végére 6,8%-ra csökkent. 2001-ben – 70 év után – megszűnt a kötött devizagazdálkodás Magyarországon, valamennyi, a vállalkozások és a lakosság előtt álló korlát lebontásával a forint teljes egészében konvertibilis lett.
Szeptember 11. után az MNB – követve a világ jelentős jegybankjainak lépéseit, és a hazai infláció csökkenését – öt alkalommal, 11,25%-ról 9%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatot, ezzel is elősegítve a világgazdasági recesszió negatív hatásainak lehetőségekhez képesti mérséklését.
A világgazdasági visszaesés ellenére a magyar gazdaság 2001-ben is gyorsan fejlődött. A GDP éves növekedési üteme 3,8% volt, úgy, hogy a főbb makrogazdasági egyensúlyi mutatók nem romlottak, a folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 2,1%-ára csökkent a 2000. évi 2,8%-ról. A működő tőkebeáramlás tovább folytatódott és túlkompenzálta a folyó fizetési mérleg hiányát.
A jegybanki tartalékok állománya 12 Mrd euró körül alakult az év során, amely összhangban volt a Monetári Tanács azon döntésével, miszerint nincs szükség a tartalékok szintjének további növelésére. A Kormány és a Jegybank tartalékai meghaladják az állami adósság összegét.
Az MNB éves jelentése
2001 az alapvető változások éve volt a Magyar Nemzeti Bank számára. A magyar Parlament az európai normákkal összhangban lévő, a központi bank intézményi, személyi és pénzügyi függetlenségét garantáló új törvényt fogadott el – olvasható a Magyar Nemzeti Bank 2001-ről szóló, most közzétett – 86 oldalas! - éves beszámolójában.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.