A Magyar Köztársaság Kormányával egyetértésben az MNB azt a célt tűzte ki, hogy 2006-ra felkészültté kell tenni a magyar gazdaságot az euró bevezetésére, azaz teljesíteni kell az úgynevezett koppenhágai és maastrichti kritériumokat. E középtávú cél elérésének rendeltük szolgálatába a monetáris politikát, amely 2001-ben gyökeresen átalakult. A csúszóleértékelés megszüntetésével és a forint euróhoz viszonyított ingadozási sávjának +/–2,25%-ról +/–15%-ra történő kiszélesítésével az MNB szabadabb teret biztosított az árfolyam piaci alakulásához, amely 8 hónap alatt 7%-os felértékelődéséhez vezetett. Az év során kialakított inflációs célkövetés rendszere, valamint a monetáris kondíciók szigorodása az MNB-vel szembeni piaci bizalom nagymértékű növekedéséhez, az inflációs várakozások és a gazdaságban tapasztalt inflációs nyomás gyors csökkenéséhez vezetett.
A kedvező külső körülmények (pl. olajárcsökkenés) is elősegítették, hogy a korábban évekig 10% körül „beragadt” infláció 2001 végére 6,8%-ra csökkent. 2001-ben – 70 év után – megszűnt a kötött devizagazdálkodás Magyarországon, valamennyi, a vállalkozások és a lakosság előtt álló korlát lebontásával a forint teljes egészében konvertibilis lett.
Szeptember 11. után az MNB – követve a világ jelentős jegybankjainak lépéseit, és a hazai infláció csökkenését – öt alkalommal, 11,25%-ról 9%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatot, ezzel is elősegítve a világgazdasági recesszió negatív hatásainak lehetőségekhez képesti mérséklését.
A világgazdasági visszaesés ellenére a magyar gazdaság 2001-ben is gyorsan fejlődött. A GDP éves növekedési üteme 3,8% volt, úgy, hogy a főbb makrogazdasági egyensúlyi mutatók nem romlottak, a folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 2,1%-ára csökkent a 2000. évi 2,8%-ról. A működő tőkebeáramlás tovább folytatódott és túlkompenzálta a folyó fizetési mérleg hiányát.
A jegybanki tartalékok állománya 12 Mrd euró körül alakult az év során, amely összhangban volt a Monetári Tanács azon döntésével, miszerint nincs szükség a tartalékok szintjének további növelésére. A Kormány és a Jegybank tartalékai meghaladják az állami adósság összegét.
Az MNB éves jelentése
2001 az alapvető változások éve volt a Magyar Nemzeti Bank számára. A magyar Parlament az európai normákkal összhangban lévő, a központi bank intézményi, személyi és pénzügyi függetlenségét garantáló új törvényt fogadott el – olvasható a Magyar Nemzeti Bank 2001-ről szóló, most közzétett – 86 oldalas! - éves beszámolójában.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.