Az ingatlanadó megingatta a külföldi befektetőket

A szeptember közepén, Budapesten megrendezett Reevolutio Szakkiállításon Iryna Pylypchuk, a CB Richard Ellis (CBRE) európai vezető elemzője tartott prezentációt, "Miért érdemes ingatlanba fektetni Közép- és Délkelet-Európában?" címmel. Az előadást kerekasztal-beszélgetés követte szakértők részvételével.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kelet- és közép-európai piacok vonzó lehetőségeket rejtenek az európai befektetők és fejlesztők számára. Bár a megszerezhető hozamok már a nyugat-európai szint felé közelednek, a gazdaság, és így az ingatlanpiac is rejt még növekedési lehetőséget magában. 2007 második negyedévében az első osztályú irodák piacán az elérhető hozamok Moszkvában, Szófiában, Bukarestben, Pozsonyban és Budapesten meghaladták a hat százalékot, szemben a nyugat-európai piacok (Frankfurt, Amszterdam, Berlin, London, Madrid) átlagban 4-5 százalékos hozamával, nem is beszélve a 3,5 százalékos hozammal bíró Dublinról, Párizsról vagy Zürichről.

Bázispontokkal számolva
Míg 1986-ban, a csatlakozáskor Spanyolországban és Portugáliában a hozamprémium még megközelítette a 600 bázispontot (6 százalék), addig öt évvel később alig haladta meg a 100 bázispontot. A kelet-közép-európai országokban uniós csatlakozásuk előtt 3 évvel még közel 400 bázispont volt a hozamfelár, ez a 2004-es belépésükkel 300 bázispont alá csökkent, 2006-ban pedig alig haladta meg a 100 bázispontot, hasonlóan a déli országok ingatlanpiacához.
A tendencia természetesen csökkenő - mondta Iryna Pylypchuk, a CB Richard Ellis (CBRE) európai vezető elemzője, hiszen az országok európai uniós csatlakozásuk idején a kockázat mérséklődésével és a piacok fejlődésével párhuzamosan csökkenő prémiumot mutatnak az elérhető hozamokban. Az elemző szerint Budapest, Prága és Varsó ingatlanpiaca 2001 és 2006 között hasonló utat járt be hozamprémium vonatkozásában, mint a nyolcvanas évek végén a spanyol és portugál ingatlanpiac.

A piacokban rejlő fejlődést és lehetőséget a CBRE szakértője a bevásárlóközpontok területének egy főre jutó értékével is magyarázta. A növekvő gazdaságok növekvő jólétet és fogyasztást eredményeznek a közép és délkelet-európai régióban, így a bevásárlóközpontok fejlődése a következő években bizonyosan bekövetkezik. Svédországban, Hollandiában vagy Ausztriában ezer főre 250 négyzetméternél is több bevásárló-terület jut.

Magyarországon, Lettországban vagy Csehországban viszont a százötvenet sem éri el, Romániában pedig 50 négyzetméternél is kevesebb van. Keleti szomszédunknál a magyar Futureal csoport és az Immoeast AG közös vállalkozás keretében fejleszt bevásárló- és szórakoztató központot.

Az irodapiacon már hatalmas fejlődés ment végbe az elmúlt években - mutatott rá Iryna Pylypchuk, hiszen 2000-ben még hatmillió négyzetméter iroda volt a térség fővárosaiban, 2008-ban viszont az előrejelzések szerint több, mint 21 millió lesz. A fejlődést jól érzékelteti, hogy annak ellenére csökken a kihasználatlansági ráta Közép- és Délkelet-Európa meghatározó ingatlanpiacain, hogy az elmúlt években példátlan fejlesztési láz jellemezte az irodapiacot. - tette hozzá az elemző.

A gazdasági növekedés és Nyugat-Európához való konvergencia további lehetőségeket teremt a térségben, hiszen a fejlődés új termékeket hoz a piacra, ráadásul az enyhén növekvő bérleti díjak és a hozamfelár egyelőre magasabb megtérülést tesz lehetővé, a nyugat-európainál magasabb kockázattal bíró piacok esetén - összegezte végezetül a CBRE szakértője, aki az elmúlt évek sikerei után további biztos jövőt jósol a térség ingatlanpiacain.#page#Az előadást követő kerekasztal-beszélgetésen a résztvevők egyetértettek Iryna Pylypchuk megállapításaival. Mészáros Margaréta, a CB Richard Ellis budapesti irodájának befektetési és értékbecslési vezetője szerint eljött az ideje annak, hogy a befektetők - a fővárosi piacok telítettségének növekedésével (tavaly mindössze egy bevásárlóközpontot adtak át Budapesten) és a hozamok csökkenése mellett - a másodlagos piacokra is merészkedjenek, így beindulhatnak a vidéki ingatlanpiacok is.

A CBRE budapesti szakértője a magyar ingatlanpiacra utalva megjegyezte, hogy a 2007-ben újabb rekord dőlhet meg az ingatlanpiaci befektetésekben, hiszen év végére akár a 1,5 milliárd eurót is elérheti az ingatlanbefektetési tranzakciók összvolumene. A vidéki ingatlanpiacról szólva Mészáros Margaréta a 2008-as évet meghatározónak nevezte, hiszen a CB Richard Ellis például már egy szegedi irodafejlesztés tanácsadója, és hamarosan más városokban is elindulhat első osztályú irodák építése.

Michael Carlson, a KPMG nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó pénzügyi tanácsadási részlegének partnere szerint az elmúlt években csökkenő hozamfelár miatt számos befektető keletebbre, Ukrajnába és Oroszországba viszi a tőkéjét, illetve az ipari, kereskedelmi és iroda-ingatlanok fejlesztése után szállodák és szórakoztatóipari ingatlanok beruházásai következnek. Carlson szerint a befektetők összetétele is változóban van.

Az intézményi befektetők aránya csökken, míg az osztrák és német ingatlanalapok szerepe tovább erősödik - ráadásul az utóbbiak közül számos megtalálható a tőzsdéken is, így a magánbefektetők előtt is nyitva áll a térség ingatlanpiacába való befektetés lehetősége. A magyarországi ingatlanadó bevezetése kapcsán Carlson arra a hiányosságra hívta fel a figyelmet, hogy egyelőre semmi információ nincs azzal kapcsolatban, hogyan fogják az egyes önkormányzatok megállapítani az adó alapjául szolgáló ingatlan-értéket.

Noah Steinberg, a Wallis Ingatlan Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint a térség ingatlanpiacának fejlődése abban is megmutatkozik, hogy tapasztalata szerint a befektetők manapság már teljes portfoliókat vásárolnak a régióban. Magyarország esetében Steinberg arról beszélt, hogy ugyan egyelőre Budapesten kívül kevés számú - főleg logisztikai és ipari beruházás valósult meg - ám a trend változóban van.

Mester Ákos, az Erős Ügyvédi Iroda/Squire, Sanders & Dempsey szakértője a térségben a tranzakciók költségét és a bürokrácia nehézkességét nevezte legkomolyabb hátránynak. Az ügyvéd nehézségnek nevezte a magyarországi ingatlanadó bevezetése kapcsán az ingatlan-nyilvántartási rendszer fejlesztését, hiszen egyelőre az egyes földhivataloknak ez nem feladatuk és nem is feltétlenül állnak erre készen.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo