Az ingatlanadó megingatta a külföldi befektetőket

A szeptember közepén, Budapesten megrendezett Reevolutio Szakkiállításon Iryna Pylypchuk, a CB Richard Ellis (CBRE) európai vezető elemzője tartott prezentációt, "Miért érdemes ingatlanba fektetni Közép- és Délkelet-Európában?" címmel. Az előadást kerekasztal-beszélgetés követte szakértők részvételével.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kelet- és közép-európai piacok vonzó lehetőségeket rejtenek az európai befektetők és fejlesztők számára. Bár a megszerezhető hozamok már a nyugat-európai szint felé közelednek, a gazdaság, és így az ingatlanpiac is rejt még növekedési lehetőséget magában. 2007 második negyedévében az első osztályú irodák piacán az elérhető hozamok Moszkvában, Szófiában, Bukarestben, Pozsonyban és Budapesten meghaladták a hat százalékot, szemben a nyugat-európai piacok (Frankfurt, Amszterdam, Berlin, London, Madrid) átlagban 4-5 százalékos hozamával, nem is beszélve a 3,5 százalékos hozammal bíró Dublinról, Párizsról vagy Zürichről.

Bázispontokkal számolva
Míg 1986-ban, a csatlakozáskor Spanyolországban és Portugáliában a hozamprémium még megközelítette a 600 bázispontot (6 százalék), addig öt évvel később alig haladta meg a 100 bázispontot. A kelet-közép-európai országokban uniós csatlakozásuk előtt 3 évvel még közel 400 bázispont volt a hozamfelár, ez a 2004-es belépésükkel 300 bázispont alá csökkent, 2006-ban pedig alig haladta meg a 100 bázispontot, hasonlóan a déli országok ingatlanpiacához.
A tendencia természetesen csökkenő - mondta Iryna Pylypchuk, a CB Richard Ellis (CBRE) európai vezető elemzője, hiszen az országok európai uniós csatlakozásuk idején a kockázat mérséklődésével és a piacok fejlődésével párhuzamosan csökkenő prémiumot mutatnak az elérhető hozamokban. Az elemző szerint Budapest, Prága és Varsó ingatlanpiaca 2001 és 2006 között hasonló utat járt be hozamprémium vonatkozásában, mint a nyolcvanas évek végén a spanyol és portugál ingatlanpiac.

A piacokban rejlő fejlődést és lehetőséget a CBRE szakértője a bevásárlóközpontok területének egy főre jutó értékével is magyarázta. A növekvő gazdaságok növekvő jólétet és fogyasztást eredményeznek a közép és délkelet-európai régióban, így a bevásárlóközpontok fejlődése a következő években bizonyosan bekövetkezik. Svédországban, Hollandiában vagy Ausztriában ezer főre 250 négyzetméternél is több bevásárló-terület jut.

Magyarországon, Lettországban vagy Csehországban viszont a százötvenet sem éri el, Romániában pedig 50 négyzetméternél is kevesebb van. Keleti szomszédunknál a magyar Futureal csoport és az Immoeast AG közös vállalkozás keretében fejleszt bevásárló- és szórakoztató központot.

Az irodapiacon már hatalmas fejlődés ment végbe az elmúlt években - mutatott rá Iryna Pylypchuk, hiszen 2000-ben még hatmillió négyzetméter iroda volt a térség fővárosaiban, 2008-ban viszont az előrejelzések szerint több, mint 21 millió lesz. A fejlődést jól érzékelteti, hogy annak ellenére csökken a kihasználatlansági ráta Közép- és Délkelet-Európa meghatározó ingatlanpiacain, hogy az elmúlt években példátlan fejlesztési láz jellemezte az irodapiacot. - tette hozzá az elemző.

A gazdasági növekedés és Nyugat-Európához való konvergencia további lehetőségeket teremt a térségben, hiszen a fejlődés új termékeket hoz a piacra, ráadásul az enyhén növekvő bérleti díjak és a hozamfelár egyelőre magasabb megtérülést tesz lehetővé, a nyugat-európainál magasabb kockázattal bíró piacok esetén - összegezte végezetül a CBRE szakértője, aki az elmúlt évek sikerei után további biztos jövőt jósol a térség ingatlanpiacain.#page#Az előadást követő kerekasztal-beszélgetésen a résztvevők egyetértettek Iryna Pylypchuk megállapításaival. Mészáros Margaréta, a CB Richard Ellis budapesti irodájának befektetési és értékbecslési vezetője szerint eljött az ideje annak, hogy a befektetők - a fővárosi piacok telítettségének növekedésével (tavaly mindössze egy bevásárlóközpontot adtak át Budapesten) és a hozamok csökkenése mellett - a másodlagos piacokra is merészkedjenek, így beindulhatnak a vidéki ingatlanpiacok is.

A CBRE budapesti szakértője a magyar ingatlanpiacra utalva megjegyezte, hogy a 2007-ben újabb rekord dőlhet meg az ingatlanpiaci befektetésekben, hiszen év végére akár a 1,5 milliárd eurót is elérheti az ingatlanbefektetési tranzakciók összvolumene. A vidéki ingatlanpiacról szólva Mészáros Margaréta a 2008-as évet meghatározónak nevezte, hiszen a CB Richard Ellis például már egy szegedi irodafejlesztés tanácsadója, és hamarosan más városokban is elindulhat első osztályú irodák építése.

Michael Carlson, a KPMG nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó pénzügyi tanácsadási részlegének partnere szerint az elmúlt években csökkenő hozamfelár miatt számos befektető keletebbre, Ukrajnába és Oroszországba viszi a tőkéjét, illetve az ipari, kereskedelmi és iroda-ingatlanok fejlesztése után szállodák és szórakoztatóipari ingatlanok beruházásai következnek. Carlson szerint a befektetők összetétele is változóban van.

Az intézményi befektetők aránya csökken, míg az osztrák és német ingatlanalapok szerepe tovább erősödik - ráadásul az utóbbiak közül számos megtalálható a tőzsdéken is, így a magánbefektetők előtt is nyitva áll a térség ingatlanpiacába való befektetés lehetősége. A magyarországi ingatlanadó bevezetése kapcsán Carlson arra a hiányosságra hívta fel a figyelmet, hogy egyelőre semmi információ nincs azzal kapcsolatban, hogyan fogják az egyes önkormányzatok megállapítani az adó alapjául szolgáló ingatlan-értéket.

Noah Steinberg, a Wallis Ingatlan Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint a térség ingatlanpiacának fejlődése abban is megmutatkozik, hogy tapasztalata szerint a befektetők manapság már teljes portfoliókat vásárolnak a régióban. Magyarország esetében Steinberg arról beszélt, hogy ugyan egyelőre Budapesten kívül kevés számú - főleg logisztikai és ipari beruházás valósult meg - ám a trend változóban van.

Mester Ákos, az Erős Ügyvédi Iroda/Squire, Sanders & Dempsey szakértője a térségben a tranzakciók költségét és a bürokrácia nehézkességét nevezte legkomolyabb hátránynak. Az ügyvéd nehézségnek nevezte a magyarországi ingatlanadó bevezetése kapcsán az ingatlan-nyilvántartási rendszer fejlesztését, hiszen egyelőre az egyes földhivataloknak ez nem feladatuk és nem is feltétlenül állnak erre készen.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo