Vízválasztó a negyvenötödik év
Az idős népesség aránya Magyarországon is növekszik, 2021-re mintegy félmillióval többen lesznek a 65 év felettiek, mint 2002-ben. Nyolc-tíz éven belül nálunk is előtérbe kerül a probléma, mellyel a fejlett országok már rég szembesültek: hogyan lehet az idősebb munkavállalókat az aktívak körében tartani, és tudásukat is naprakészen tenni.
A Gazdaságkutató Intézet nemrég 500 nagy és közepes vállalkozásnál végzett kutatást. Ebből kiderült, a 15-64 évesek, az aktív korúak 61 százaléka van jelen a munkaerőpiacon. Az inaktív korosztály 40 százaléka, tehát mintegy 600 ezer ember nyugdíjas. Az inaktív szegmensből nehéz a korosabbak számára a visszalépés a munkaerőpiacra: a GKI kutatása szerint a munkahelyekre újonnan belépők életkorában a vízválasztó a 45-ik életév, az ilyen korúak aránya éppen a felére esik vissza a felvettek között. Az ötven évesnél idősebbek gyakorlatilag nem kimutathatóak a felvettek között. Ugyanakkor a leépítéseknél az elbocsátottak között a legalacsonyabb az 50-55 közöttiek aránya.
Más a nemzetközi gyakorlat
A nemzetközi példák arra utalnak, hogy azok a vállalkozások, amelyek élnek az idősebbek alkalmazásának lehetőségével, nem fizetnek rá. Pozitív példákat is sorolhatunk az idősebbek foglalkoztatásával kapcsolatban. Az ASDA kereskedelmi lánc kifejezetten a nyugdíjasokat keresi, mert kevesebbet hiányoznak, és lojálisabbak, mint a fiatalok. A Westpac biztosító cég tapasztalta pedig az, hogy az idősebbek inkább fogadnak el tanácsot velük egykorúaktól.