A deficit 310 milliárd forint, amely 136 milliárd forinttal alacsonyabb a tavalyi év első öt hónapjában regisztrált adatnál. A forgalom forintban, dollárban és euróban kimutatott értékindexei továbbra is eltérően alakultak, egyrészt a forintnak mindkét másik devizához történt erősödése, másrészt pedig a dollár és az euró egymáshoz viszonyított árfolyamának alakulása következtében.
Tovább folytatódik az a tendencia, hogy az export növekedési üteme – értékben és volumenben egyaránt – mintegy 2–4 százalékponttal meg-haladja az importét. A forgalom ez évi, havonkénti alakulását tekintve ugyanakkor megállapítható, hogy a május havi forgalom forintértéke marad el a legnagyobb mértékben az előző év azonos hónapjaihoz képest (az exporté közel 5%-kal, az importé pedig mintegy 8%-kal).
A kivitelben legnagyobb forgalmi súllyal rendelkező gépek és szállítóeszközök volumene nem változott, míg az export értékének harmadát kitevő feldolgozott termékeké – jórészt a videójátékok májusban is folytatódó kivitelének következtében – 13%-kal múlta felül az előző év azonos időszakában mért forgalmi szintet. Az export mintegy 6%-át kitevő élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoport volumene – elsősorban a kukorica és a búza kivitelének jelentős mértékű növekedése következtében – 6%-kal bővült. A behozatalban a legnagyobb, 12%-os volumennövekedés az energiahordozóknál mutatható ki, miközben – a beszerzési árak jelentős csökkenése miatt – az import forintértéke 10%-kal alacsonyabb a tavalyinál. A gépek és szállítóeszközök, illetve a feldolgozott termékek volumene egyaránt 1%-kal nőtt.
A forgalom relációs szerkezetét tekintve külkereskedelmünkben a fejlődő országok szerepének erősödése figyelhető meg: az országcsoport részesedése importunkból 13%-ról 17%-ra, exportunkból pedig 3%-ról 4%-ra nőtt; a forgalom volumenének növekedése behozatalban 31, kivitelben 19%-os volt. Ezzel párhuzamosan a fejlett országokból származó behozatalunk forgalmi részesedése 71%-ról 67%-ra, volumene pedig 4%-kal csökkent, míg az országcsoport országaiba irányuló exportunk volumenének 4%-os bővülése mellett megmaradt az egyébként is rendkívül magas, 83%-os forgalmi részesedés. A közép- és kelet-európai országok részaránya a magyar külkereskedelemben nem változott, miközben az országcsoporttal lebonyolított exportunk volumene 4, importunké pedig 8%-kal nőtt.
Kereskedelmi mérlegünk 136 milliárd forintos javulás mellett 310 milliárd forint hiánnyal zárta az időszakot. Az egyenleg kedvezőbbé válásában a fejlett országokkal folytatott kereskedelmünkben kimu-tatott aktívum 239 milliárd forintos növekménye a meghatározó tényező. Jelentősebb partnereink közül Svédország, Németország és Nagy-Britannia esetében jelentős mértékben javult az egyensúly, míg Ausztria, Írország és Franciaország esetében ellentétes tendencia figyelhető meg.
Az export meghaladja az importot
2002 első öt hónapjában a forgalom volumene exportban 4,4, importban 2,2%-kal nőtt a 2001. év azonos időszaki szintjéhez képest, mintegy 5% körüli forintárszint-csökkenés mellett. A kivitel értéke 3662 milliárd forint, míg a behozatalé 3972 milliárd forint volt.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.