Az EU és a bankadó

Bár nem kívánt véleményt nyilvánítani a kormány adócsomagjáról Michel Barnier, az unió belső piaci biztosa, közvetetten mégis utalt rá, továbbra sem tartják megfelelő struktúrának a magyar bankadót. A biztos ugyanakkor hozzátette, nincsenek ideológiai ellenvetései a pénzügyi intézmények megadóztatásával szemben.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

„Nincs olyan pénzügyi szereplő, olyan termék, olyan piac, olyan terület, amely kibújhatna egy megfelelő szabályozás és ellenőrzés alól" - hangsúlyozta Michel Barnier, az Európai Bizottság belső piacért és szolgáltatásokért felelős tagja.

Barnier a bankadóról kialakított véleményét firtató újságírói kérdésre azt válaszolta: „uniós biztosként nem feladatom, hogy az európai kormányok által megszavazott törvényeket minősítsem, minden kormány maga eldönti szuverén módon, hogy mi az, ami célravezető a hazája számára." Mindazonáltal leszögezte, utólag „objektíven és szigorúan" ellenőrzik majd a megszületett jogszabályokat, hogy megfelelnek-e a közösségi jog előírásainak. A Bizottság a múlt hét végén, az EU/IMF tárgyalások megszakadása után közleményében arra mutatott rá, hogy a kormány által javasolt egyes törvénytervezetek „piactorzítónak ítélhetőek és azok az Európai Uniós joggal is ellentétesek lehetnek".

Barnier a bankadó kapcsán elmondta, korábban ő maga is javaslatot tett egy európai szintű, a bankok befizetéseiből felálló alap létrehozására, ám hangsúlyozta, annak célja egy esetleges jövőbeni válság esetén a bankok megmentése, és nem a költségvetési mérleg megtámogatása. „Például egyes országokban, így Franciaországban is azért akarják ezt az adót bevezetni, hogy a költségvetést ebből finanszírozzák. Ez a kormányoknak a szabadsága, de én egy más elképzelést támogatok" - mondta.

Pierre Labouverie, a Tanács soros elnökségét vivő Belgium magyarországi nagykövete az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottsága előtt korábban (július 6.) ugyanakkor elmondta, Belgium nagy érdeklődéssel figyeli a magyar bankadó alakulását, ám véleménye szerint az eltér az uniós elképzelésektől, vagyis nem a megelőzést, hanem a költségvetés finanszírozását célozza.

Nem az elmélet a rossz

A sorok között tehát Barnier azt üzente, a jelenlegi formában az unió továbbra sem támogatja a magyar bankadót, a biztos mégis szükségesnek tartotta leszögezni, nincsen ideológiai kifogása az ellen, hogy bármelyik tagállam megadóztassa a bankokat, vagy a pénzügyi szféra más szereplőit.

„Tudjuk, hogy miből indult ki a válság; részben egyes bankárok teljesen ésszerűtlen működésének következménye, és egyes esetekben azt is mondhatjuk, hogy morális és etikai tartás hiánya is okozta" - mondta Barnier, miközben hangsúlyozta, hogy általában beszél a bankszféráról, beleértve a tengerentúli területeket is. Hozzátette, hogy „nem csak ésszerűtlen magatartás, hanem ésszerűtlen díjazás is ide tartozik," és emlékeztetett rá, hogy az unió nemrég fogadta el a bónuszok visszaszorítására vonatkozó uniós szabályozást. Az Európai Bizottság további intézkedései elsősorban a nagyobb saját tőke tartására irányulnak.

Barnier kiemelte, nem szabad elfelejteni, hogy az IMF mellett az Európai Unió is hitelt nyújt az országnak, és a tárgyalások a hétvégén az EU-val is félbeszakadtak. A biztos szerint ennek oka a „modalitásokban" való véleménykülönbség, illetve annak az eltérő megítélése, hogy „a reformok és intézkedések segítik-e elérni azt a célt, amiről megegyezés született korábban".

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo