Az árvízkárosultaknak adott adomány után adókedvezmény jár

Az árvíz elmúltával megindult az adományok gyűjtése a károsultak javára. Érdemes tudni, hogy az árvízkárosultak javára nyújtott adományok után mind a magánszemélyeket, mind a vállalkozásokat kedvezmények illetik meg az adórendszerben. Az előny azonban csak akkor jár, ha bizonyos, törvényben előírt feltételek teljesülnek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magánszemélyeket csak akkor illeti meg az adókedvezmény, ha adományát pénzben nyújtja az árvízkárosultaknak – húzza alá az adóhatóság közleményében. Fontos tudni azt is, hogy a kedvezménynek további feltétele, hogy a pénzösszeg átadása olyan közhasznú, kiemelkedően közhasznú szervezet vagy közérdekű kötelezettségvállalás részére történjen, amelynek célja a rászorulók segítése. A támogatást átvevő szervezet az adományról köteles igazolást adni a magánszemélynek, amely alapján az adókedvezmény a jövő évi személyi jövedelemadó-bevallásban érvényesíthető. Az igazolást a szervezet csak akkor adhatja ki a magánszemély adózó számára, ha az az adóazonosítószámát megadja a szervezetnek.

Az adományok után ily módon igénybe vehető összeg korlátozott, nemcsak a magánszemély által éves szinten fizetett szja összegétől függ, hanem attól is, hogy milyen szervezetnek adta az adományát: tehát közhasznú, kiemelkedően közhasznú szervezetről van-e szó, esetleg közérdekű kötelezettségvállalás címen adta. Az igénybe vehető adókedvezmény mértéke ugyanis maximált: a közcélú adomány kedvezménye a befizetett összeg 30 százaléka, de - kiemelten közhasznú szervezet esetében - maximum 100 ezer forint, egyéb esetekben pedig – közhasznú szervezeteknél és közérdekű kötelezettségvállalás esetében – maximum 50 ezer forint.

A magánszemélyek közül az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők a vásárolt és előállított termékek, illetve végzett vagy vásárolt szolgáltatások (fuvarozás) szokásos piaci értékét is elszámolhatják a költségek között, ha azt elemi kár, katasztrófa esetén közadakozás keretében nyútják. Ide tartoznak tehát például a gyógyszerek, az élelmiszerek, a ruhaneműk is, mintahogy az is, ha az egyéni vállalkozó például fuvarozást vállal.

A gazdasági társaságok – a magánszemélyekkel ellentétben – pénzt, eszközöket is adományozhatnak, sőt szolgáltatásokat is nyújthatnak kedvezményesen. A társasági adóalapból elszámolható kedvezmény igénybevételéhez is szükség van az adományozott szervezett igazolására, amelynek tartalmaznia kell a kiállító és az adózó megnevezését, székhelyét, adószámát az adomány összegét és a támogatott célt, valamint közhasznú szervezet, kiemelkedően közhasznú szervezet esetében a közhasznúsági fokozatot is. Ilyen igazolás hiányában a vállalkozások nem csökkenthetik adóalapjukat az adományozás ellenére sem. Az adomány a társaságok esetében az adózás előtti eredményt csökkentő tétel, de ennek összege is maximálva van: nem lehet több, mint a cég adózás előtti eredményének a 25 százaléka.

Érdemes azzal is tisztában lenni a cégeknek, hogy a katasztrófa védelemben résztvevők természetbeni ellátása – így például az étkezés, szállás – adómentes természetbeni juttatásnak minősül.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo