Az érintettek átalakították, illetve megszüntették a színlelt jogviszonyokat - összegezte az eddigi tapasztalatokat az elnökhelyettes. A moratórium a június végéig átalakított, illetve megszüntetett szerződésekre vonatkozik - emlékeztetett -, ezeket tehát már nem ellenőrzik utólag, még akkor sem, ha a munkáltatónál július 1. után színlelt jogviszonyt is találnak. A július 1. után is fennálló szerződéseket azonban több évre visszamenőleg megvizsgálják.
Evásokra jobban figyelnek?
"A sajtóban megjelent rémhíreket nem tudom kommentálni, nem ez a dolgom" - válaszolta az elnökhelyettes arra a kérdésre, igaz-e, hogy az APEH kiemelt figyelemben részesíti az evásokat. "Az év elején közzétett ellenőrzési irányelvekhez képest csak egy komolyabb változás van, a tervezetthez képest nagyobb számban fogjuk végezni a vagyonosodási vizsgálatokat" - mondta Juhász István.
A színlelt szerződésekkel kapcsolatos ellenőrzésekre vonatkozóan várhatóan a jövő héten lesznek friss adatok. A korábban publikált adatok szerint a 2004. január 1. és 2006. május 31. között végzett vizsgálatok eredményeként 143 foglalkoztató tett bejelentést 3.291 színlelt szerződésről, közülük 61 előzetes adóvizsgálat alapján, 82 pedig önként. A vizsgált 61 foglalkoztató a bejelentéssel összesen 2,8 milliárd forint adóhiány megfizetése és a jogkövetkezmények (350 millió forint) alól mentesült.