Kedden délután szavaztak a képviselők az adótörvényjavaslathoz, valamint az egyszerűsített vállalkozási adóról szóló törvényjavaslatoz beadott több mint 300 módosító indítványról. A kormány a módosításoknak csupán kis részét támogatta, s az Országgyűlés többsége is ennek megfelelően szavazott. A változások többnyire pontosítások, kiegészítések a kormány eredeti törvényjavaslatához képest, ám – sajnos – akad köztük olyan is, amely növeli a vállalkozók jövő évi terheit.
A képviselők közül többen próbálták módosítani a jövő évre vonatkozó szja-adótáblát, valamint az adójóváírás mértékét, ám az ezirányú javaslatokat az Országgyűlés többsége nem fogadta el.
Igent mondott viszont a képviselők többsége arra a javaslatra, amely a termőföld bérbeadásából szerzett bevétel adómentességének feltételét enyhíti: ennek értelmében nem 10, hanem már 5 éves haszonbérleti szerződés esetén is adómentes ezen bevétel. A jövő évtől adómentes lesz a munkáltató által biztosított ingyenes vagy kedvezményes számítógép- és Internet-használat, ideértve különösen az egyszeri, a havi, a forgalmi díj átvállalását, valamint a modem biztosítását is. Támogatták azt a javaslatot is, amely szerint a film- és videogyártás áfa-rendszerbeni besorolása ne változzék, vagyis maradjon a kedvezményes kulcsú termékek és szolgáltatások között. Ugyancsak nem változik az iskolarendszeren kívüli felnőttoktatás, az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítést adó képzés áfa-rendszerbeni besorolása sem, tehát maradnak a tárgyi adómentes körben, nem kerülnek át a 25 százalékos áfa-kulcsú körbe.
A kedvező javaslatok között szerepel az is, amely szerint jövőre emelkedik az adómentesen adható étkezési hozzájárulás, valamint az így adható üdülési csekk értéke is. E szerint az üdülési csekk 20 ezer forintos adómentes értékét a mindenkori minimálbér értékére – jövőre 50 ezer forintra - emelik. A természetben biztosított étkeztetés adómentes értéke 2500 forintról 4000 forintra, az utalványé pedig a jelenlegi 1400 forintról 2000 forintra nő. Támogatták azt a javaslatot is, amely az adómentesen adható iskolakezdési támogatás feltételeit enyhítené: e szerint nem csak az iskolakezdést megelőző 2 hónapban lehetne ezt a juttatást adni, hanem egész évben, ráadásul egy gyermek után mindkét szülő is jogosult lenne rá.
Az egyéni és a társas vállalkozások számára jelent kedvező változást, hogy a 2003-ban, illetve a 2004-ben beszerzett a 33 vagy a 14,5 százalékos norma alá besorolt tárgyi eszközökre, valamint vásárolt, előállított szellemi termékre, kísérleti fejlesztés aktivált értékére gyorsított – 50 százalékos - értékcsökkenési leírást érvényesíthetnek.
Néhány, az Országgyűlés elé az utolsó pillanatban benyújtott javaslat azonban igencsak visszaveszi a kedvező intézkedések hatását, sőt… Az egyik ilyen javaslat szerint a helyi és távolsági távbeszélő-szolgáltatás, valamint a mobiltelefon-szolgáltatás áfájának csak a 70 százaléka lenne visszaigényelhető a jövő évtől, a maradék 30 százalék viszont nem, mondván, hogy azt úgyis magáncélú beszélgetésekkel töltik ki. A javaslatot az Országgyűlés többsége is elfogadta, az adótanácsadók már előre jelezték, hogy az ügyben Alkotmánybírósághoz fordulnak, mivel szerintük az elfogadott javaslat alkotmányellenes.
Általában nem támogatták a képviselők azokat a javaslatokat, amelyek arra irányultak, hogy ne bővítsék azon termékek és szolgáltatások körét, amelyeknek áfája jövő évtől ne legyen levonható. Ezek közül két kivétel volt: az egyik szerint a személygépkocsi javítási, fenntartási költségeinek az áfája nem 2003-tól, hanem csak 2004-től nem lesz levonható. A másik javaslat viszont kedvező a vállalkozások számára, hiszen eszerint a szállodai szolgáltatások áfája mégis csak levonható lesz a fizetendő adóból.
A magánnyugdíjpénztárak számára jelent “nagy pofont”, hogy a jövő évtől mégsem 8, hanem csupán 7 százalékra emelkedik a magánnyugdíjpénztári tagdíj mértéke. Csak 2004-től lesz 8 százalék a tagdíj. A javaslatot ugyancsak támogatta a képviselők többsége.
Az egyszerűsített vállalkozási adóról szóló törvényjavaslathoz alig néhány módosítást adtak be a képviselők, ám ezeknek is elutasította a többségét az Országgyűlés. Támogatták viszont azt az indítványt, amely szerint az eva választásának az is legyen a feltétele, hogy az adózónak ne legyen az adóhatóságnál, illetve a vámhatóságnál nyilvántartott, végrehajtható köztartozása. A képviselők többsége végülis elutasította azt az indítványt, amely legalább 500 ezer forintban állapította volna meg az eva választásához szükséges minimális bevételi határt. Ugyanakkor arra az indítványra már igent mondott az Országgyűlés, amely szerint az eva választásának a feltétele az is, hogy az adózónak az eva választását megelőző 2 évben bevételt kellett realizálnia. Vagyis ezzel azt kívánja megakadályozni a kormányzat, hogy alvó, nem működő cégeket vásároljanak fel az eva előnyeinek a kihasználása érdekében. Ezt szolgálja az az új feltétel is, amely szerint az eva választására csak akkor jogosult a cég, ha abban új tag nem szerzett az elmúlt két évben 50 százaléknál nagyobb részesedést.
Az adótörvények végszavazására a jövő héten kerül sor a Parlamentben, s - az államháztartási törvény előírásainak megfelelően – még november 15-ig ki is hirdetik a Magyar Közlönyben.
Az adótörvényhez beadott módosításokról szavazott az Országgyűlés
Adómentes lesz jövőre a számítógép- és interhasználat - ez egy kedvező változás, de az államháztartási hiány jövő évi kordában tartása érdekében a kormányzat több olyan módosító javaslatot is “becsempészett” a jövő évi adó és járulék-törvényjavaslat módosításai közé, amelyek szigorításokat jelentenek a vállalkozások számára.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.