Az ukrajnai háború miatt drágábbak a hirdetések is

Az orosz-ukrán konfliktus egyre nagyobb hatással van az életünkre, de arra kevesen gondolnak, hogy a háborús helyzet még a magyar cégek marketing kommunikációját is megváltoztatta.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Már nem elég csak a Facebook vagy a Google hirdetések felé nyitni. Az a jó, ha több értékesítési csatornával rendelkezik egy cég.

Drágábbak lettek a hirdetések (forrás: Maximum Business)

A marketing szakértők szerint az Ukrajnában dúló háború 360 fokos változást hozott a magyar cégek életében is. „Talán az egyik legfontosabb tényező, hogy a háborús helyzet miatt minden drágult az országban, így a Facebook, Google hirdetések is. Ráadásul ilyenkor sokan a leállás mellett döntenek, viszont ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetnek, mert nagyobb lesz a visszaesés, és utána meg nehezebb lesz visszahozni a céget” – mondta Berta Gergő, marketing szakértő, aki azt is elárulta, hogy vannak olyan ügyfeleik, akik a háború közvetlenül negatívan súlyt termék-beszerzési korlátozásaik miatt.

Emelkedő árak, leállított értékesítés

„Több ügyfelünk is van, akik Oroszországból vagy Ukrajnából szerezték be a termékeiket és például van, ahol kitiltották az orosz termékeket a webshopból, így ebben az esetben teljesen megállt az értékesítés. A másik probléma, hogy a magas euró miatt emelkedtek a beszerzési árak is. Tudunk olyanról, aki megduplázta az árát, hogy a haszonkulcsába beleférjen. Persze, ezt a vásárlók nagyon nehezen viselik, és aki csak teheti inkább ott vásárol, ahol olcsóbb a termék, hiszen senki sem szeret kétszeres árat fizetni” - tett hozzá Berta Gergő, a Maximum Business Web és Marketing ügynökség ügyvezetője és tulajdonosa.

Vannak azok a cégek is, akik nagyon alacsony árréssel értékesítettek. Ilyen az informatikai kiegészítők piaca. „Számukra még nehezebb kigazdálkodni egy hirdetési költséget, főleg, ha annak az ára még emelkedik is. Ilyenkor lehet jó a termékfejlesztés, mert, ha nem megy valami, elkezdhetünk egy újat. Illetve a 360 fokos marketing is, hogy több értékesítési csatornánk legyen kéznél.”

Háború egyenlő pandémia?

A mostani, háború okozta helyzet sokban hasonlít a pandémiához. 2020-ban hasonló nehézségekkel találták szembe magukat a cégek. A marketing szakember szerint a megoldást akkor is, és most is a termékfejlesztés adja.

„Szinte ugyanazon mennek keresztül a cégek most, mint a koronavírus-járvány elején. Van, aki csődöt mond, és van, aki szárnyal. Időt kell szánni a termékek, szolgáltatások fejlesztésére, mert a mai változó világnak éppen ez kell a legjobban. Illetve, hogy már ne csak egy-egy marketing csatornára támaszkodjunk. A háború okozta legnagyobb félelem a szakmában, hogy ugyanannyit költünk hirdetésekre, mint eddig, de gyengébb eredménye lesz. Vagyis, ugyanaz a pénz kevesebbet fog érni. Ilyenkor az ügyfél gyakran a saját piacában vagy a marketing ügynökségében keresi a hibát, még akkor is, ha ugyan olyan jól végzi a munkáját, mint előtte. De átrendeződtek a pioritások is. Most megnőtt a kereslet például az üzemanyag iránt, így az emberek erre költik a pénzüket és kevésbé pl. egy új díszpárnahuzatot vásárolnak az egyik lakberendezési áruházban. Így valahol csökken a rendelés, de máshol meg növekszik” – összegezte Berta Gergő.

Képek helyett videóban kommunikáljunk

A legújabb trend a videók irányába mutat. A képekkel szemben 30-40 százalékkal jobb egy Facebookos hirdetés, ha videó van benne.

„Egyre nagyobb szerepe lesz annak, hogy videóban kommunikáljunk. Aktívan kell tartalmakat, értékes anyagokat gyártanunk. Amíg eddig csak posztoltunk a Közösségi Médiába, most már olyan videókat kell gyártani, ami olyan értéket ad, mintha fizetnénk érte, mégis ingyen kapjuk. Ezáltal edukálunk és értéket adunk” – tett hozzá a Maximum Business Web és Marketing ügynökség ügyvezetője.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo