Az iskola-egészségügyi ellátás ugyan az iskolaorvos és a fogorvos együttes szolgáltatásából áll, mégis valamilyen ismeretlen okból más-más forrásból finanszírozza az állam – derül ki a Magyar Orvosi Kamara (MOK) oldalán megjelent munkaanyagból.
Az iskolafogorvos finanszírozása a fogászati kasszából történik (fix és teljesítményrészből áll össze), az iskolaorvos finanszírozása az iskola-egészségügyi kasszából történik, egész évben fix, és ebből csupán a saját bérét kell fizetnie, egyéb költsége minimális.
A két terület között más fontos különbségek is vannak.
Az iskolafogorvosi rendelő minimumfeltételei azonosak a többi fogorvosi alapellátóéval, zömében az iskolafogorvos biztosítja a felszerelést, anyagot-eszközt, épületet, rezsit, mely az iskolafogorvos saját költsége, többségében a vállalkozások saját tulajdona is, amelyet legtöbbször INGYEN szolgáltat az ÁLLAM RÉSZÉRE közfeladatuk ellátása érdekében!
Ehhez képest az iskolaorvos számára minimális felszerelés szükséges, amit az ingatlannal együtt az oktatási intézmény vagy az önkormányzat biztosít. Ezenkívül mind az iskolaorvosnak, mind a fogorvosnak egy-egy asszisztenst is kell alkalmaznia az ellátáshoz
Az iskolafogorvos a finanszírozásából biztosítja az orvosi alapbéren kívül a szakdolgozó alapbérét is, amelyhez 2021-ben 100 százalékos bértámogatás járt praxisközösségi szinttől függetlenül, míg a vállalkozás összes terhét biztosító fogorvosnak azóta is csupán 30 százalékos a bértámogatása! (34 év, 2 szakvizsga utáni orvosi bértámogatás: br. 499 000 Ft/hó, nettó 293 702 Ft/hó, még a garantált bérminimumot sem érte el már tavaly sem, idén meg pláne nem!!) Óriási a bérfeszültség, bérolló nyílása orvos-orvos között!!