2024-ben az Egyesült Államok teljes importjának közel egyötöde az EU-ból származott. Ez az arány azonban államonként (vagy területenként) nagymértékben változik.
Például Indiana, Észak-Karolina és Puerto Rico 2024-es behozatalának több mint 40 százalékát az EU-ból szerezte be. Ez a gyógyszergyártó ipar hatása, amely mindhárom USA-beli államban és Írországban megvetette a lábát. Valójában Írország Indiana és Észak-Karolina legfontosabb importpartnere, felborítva a Kanada–Mexikó tengely külkereskedelmi egyeduralmát.
Kölcsönös vámok, mit jelentenek az Egyesült Államok és az EU közötti kereskedelem számára
Trump elnök a közelmúltban kölcsönös vámokat jelentett be, hogy az amerikai vámokat összeegyeztesse a kereskedelmi partnerek amerikai termékekre vonatkozó vámtételeivel.
Az egyik legnagyobb kifogása az EU-ban eladott amerikai autókra kivetett adók miatt volt, amelyek nagyobbak, mint amennyit az Egyesült Államok az európai autókra Amerikában kiszab.
A gépjárművek a gyógyszerek és a kőolaj után az Egyesült Államokba irányuló EU-export harmadik legjelentősebb részét képezik. Amint az új tarifák életbe lépnek, emelkedni fognak az Egyesült Államokban értékesített európai autókra kivetett vámok, ami növeli az árakat.
A legsúlyosabb csapás azonban a gyógyszerszektort érheti. A CNBC jelentése szerint az Egyesült Államok szükségleti cikkeket importál e területen főleg, többi között: sebészeti és orvosi műszereket, orvosi eszközöket (például CRT-készülékeket), vakcinákat, hallókészülékeket és mesterséges ízületeket.