Árokszállási Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint egyre égetőbb a kérdés, hogy hosszú távon milyen kamatkörnyezetre számíthatunk. Az MNB 100 bázispontos ütemben megkezdte az ultramagas, 18 százalékos alapkamat csökkentését. A jelenlegi – régiós szinten is még mindig magas – 14 százalékos szintről szeptemberben újabb 100 pontos vágás következhet, utána azonban lassíthat az MNB.
Az infláció csökkenésének üteme akár megengedné a további nagyobb léptékű vágásokat, azonban Magyarország kockázati megítélése sokkal kedvezőtlenebb, mint a régió más országaié, amit a forint árfolyamának hektikussága is jól mutat. Ráadásul, a Fitch soron következő decemberi felülvizsgálatakor ronthatja a magyar hitelbesorolást, ami szintén negatív üzenet lehet a piac számára. Ezek alapján az Equilor idén év végén 10,75 százalékos, 2024 végén pedig 6,5 százalékos alapkamatra számít. Várhatóan novemberben elérjük az egyszámjegyű szintet, így éves átlagban az infláció 18 százalék lehet, amit jövőre 6 százalék követhet. Árokszállási Zoltán ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a dezinflációt jelenleg hajtó elemek idővel egyre kevésbé fogják éreztetni hatásukat: a forint most már gyengül, emelkedik az olajár, januártól emelkedik az üzemanyagok jövedéki adója, némileg élénkülhet a fogyasztás, miközben a költségvetés kiigazítási kényszere folyamatos kockázatot jelent.
Az Equilor vezető elemzője szerint a forint nagy volatilitás mellett enyhén gyengülő pályán maradhat, a jelenlegi kilátások szerint 2024-ben 400 forintos év végi euróárfolyam várható. A magyar gazdaság durva alkalmazkodáson van túl: az idei gazdasági teljesítmény még az előzetes várakozásokat is alulmúlta, az Equilor elemzése szerint 2023-ban 0,7 százalékkal csökkenhet a GDP. A recesszió mögött több tényező áll, így elsősorban a magas infláció miatt visszaeső fogyasztás, a visszafogott állami beruházások, és a magas kamatok miatt visszaeső beruházási kedv. Az idei visszaesést jövőre 2,5 százalékos növekedés követheti, amit a visszatartott európai uniós források gyors ütemű beáramlása növelhetne, ezzel azonban egyelőre csak kis eséllyel lehet számolni az Equilor szerint. Ezen folyamatok mellett a magyar államháztartás egyenlege idén 4,5, jövőre 3,5 százalékos hiányt mutathat, míg a GDP-arányos államadósság idén 71,5 százalék, jövőre pedig 69,5 százalék lehet.