A nemzetgazdasági beruházások volumene 2005 III. negyedévében - az előzetes számítások alapján - 8,7 százalékkal nőtt a 2004 azonos időszakához viszonyítva. Folyó áron a beruházások teljesítményértéke 1 100 milliárd forintot tett ki. Az előző negyedévhez képest - a szezonálisan kiigazított index szerint - a nemzetgazdasági beruházások volumene 1,7 százalékkal bővült. 2005 I-III. negyedévben összesen 2 767,7 milliárd Ft-ot költöttek beruházásra, így azok volumene 8,5 százalékkal nőtt.
A beruházási tevékenység III. negyedévi 8,7 százalékos növekedésén belül az építési beruházások 9,5 százalékkal, míg a gépberuházások 8,2 százalékkal emelkedtek. A beruházások teljesítményértékének növekedéséhez elsősorban az autópálya-építéseket és útfelújításokat is magában foglaló szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ág 31,3 százalékos bővülése járult hozzá, amely az építési beruházások összességét is meghatározza.
Az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ág beruházási tevékenysége 9,5 százalékkal emelkedett, elsősorban a nem lakáscélú beruházások növekedésének eredményeként. A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül jelentős beruházások voltak az oktatásban (31,9 százalék), azon belül a felsőoktatásban valósultak meg nagyberuházások. Dinamikus, 17,7 százalékos volumennövekedés volt megfigyelhető az építőiparban.
Az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás nemzetgazdasági ágban 15,8 százalékos növekedés volt, ezen belül jelentős a szennyvízelvezetés, -kezelés beruházások értéke. A kereskedelem 7,5 százalékos bővülésén belül a nagy áruházláncok beruházásai jelentősek. Kiugróan magas növekedés (36,0 százalék) mutatkozik a kis súlyú pénzügyi tevékenység ágazatban, ahol a gépberuházások voltak nagyobb arányban.
A közel egynegyed súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,1 százalékos csökkenést regisztrált a KSH, ami elsősorban annak tulajdonítható, hogy az elmúlt év azonos időszakában kiugróan magas volt (28,4 százalék) e nemzetgazdasági ágban a beruházások teljesítményértéke, illetve a beruházások volumenének növekedése.
A beruházások csökkenése a kisebb súlyú villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás (12,1 százalék), mezőgazdaság (5,7 százalék), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (4 százalék) nemzetgazdasági ágakban figyelhető meg - tudatta a KSH.