A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 6,7 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 1,5 százalékkal csökkent - áll a KSH legújabb kiadványában.
Az idei év első nyolc hónapjában az ipari export 10,3, augusztusban 17,5 százalékkal haladta meg a 2004. év azonos időszakában tapasztaltat. Az augusztusi exportteljesítmény közel kétharmadát a feldolgozóipar két alága adta. Az év nyolcadik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel 42 százalékát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 20,9 százalékkal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből több mint egyötöddel részesülő járműgyártás 25,4 százalékkal növelte külpiaci eladásait.
Az ipar január-augusztusi belföldi értékesítése 4 százalékkal, az augusztusi 10 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. 2005 augusztusában a feldolgozóipar termelése 12,6 százalékkal emelkedett, a bányászaté 12,8 százalékkal csökkent 2004 azonos hónapjához viszonyítva. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye 8,2 százalékkal bővült.Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 27,4 százalékkal, a harmadik legnagyobb súlyú (a feldolgozóipari termelés mintegy egyhetedét adó) járműgyártás termelése nőtt az értékesítés kedvező alakulásának köszönhetően. Kimagaslóan, 23,3 százalékkal bővült a gép, berendezés gyártása, ami a tényleges növekedésen túl az alacsony bázis következménye. A feldolgozóipari termelés mintegy 30 százalékát képviselő villamos gép, műszer gyártása 21,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. A legnagyobb súlyú alág kiemelkedő teljesítménye az iroda-, számítógépgyártás, valamint a híradás-technikai termékek, készülékek átlagon felüli
termelésének az eredménye. Az előző hónapokhoz hasonlóan jelentősen, 20,8 százalékkal nőtt az egyéb nemfém ásványi termék gyártása, elsősorban a nagyarányú útépítéseknek köszönhetően.
#page#Számottevő volumenbővülés figyelhető meg a vegyi anyag, termék gyártásában (15,2), valamint a gumi-, műanyag termék gyártásában (12,9 százalék) is. Az alágak átlag feletti teljesítményéhez elsősorban a műanyag alapanyagok, illetve a műanyag termékek termelésnövekedése járult hozzá. Az előző hónaphoz hasonlóan kisebb mértékű visszaesésen esett keresztül a feldolgozóipari termelés közel egyhetedét képviselő, második legnagyobb súlyú élelmiszer, ital és dohány gyártás (3,1 százalék). Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 6,4 százalékkal a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása csökkent.
2005 augusztusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 1,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. 2004 azonos időszakához viszonyítva az új exportrendelések, 2,7 százalékkal csökkentek, ezzel szemben az új belföldi megrendelések kismértékben, 1,4 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány 5,5 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz képest.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első nyolc hónapjában (2,9 százalékos létszámcsökkenés mellett) 10 százalékkal volt magasabb, mint 2004 azonos időszakában.
Magyarország területi egységei közül az ipari termelés 2005 első nyolc hónapjában a közép-dunántúli, valamint az észak-magyarországi régióban bővült (23,5, illetve 13,5 százalékkal) jelentősen. A legnagyobb mértékű volumencsökkenés ebben az időszakban a dél-dunántúli régióban (10,2 százalék) volt megfigyelhető.