Átrajzolt elemzői várakozások (Reuters)

A forint erősödésére játszó spekuláció novemberben alapvetően átrajzolta az elemzői várakozásokat. Újra megjelentek az utóbbi időben felszivódott kamatcsökkentési várakozások, és földcsuszamlásszerűen lejjebb húzódtak a hozamelőrejelzések- - derül ki a Reuters elemzéséből.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt



A piac ugyanakkor markánsan kettészakadt a forint lebegtetési sávjának jövőjét illetően. A belföldi elemzők jellemzően hitelt adnak a jegybank és a kormányzat előrejelzésének, hogy 2004 előtt nem mozdul a sáv, a nagy európai házak azonban felértékelésre, vagy a forint szabadon engedésére számitanak. Ebben a hitben az sem rengeti meg őket, hogy a belföldi fundamentumok képe továbbra sem ad okot optimizmusra.



Hol a fék?

Az elemzők már korábban is jelezték, hogy a nyári meredek inflációesés és a kormányzat ígérte költségvetési hiánymérséklés ellenére lassabban halad a gazdaság jövőre az euro hazai bevezetése felé, mint ahogy a gazdasági stratégia ütemezte.

Ezért az utóbbi hónapokban lassan konszenzus alakult ki, hogy a jegybank politikája szigorú marad. Az elmúlt két hétben azonban a forint-alapú piacokon olyan sebességre kapcsolt a konvergenciajáték, hogy a gyenge gazdasági mutatók keltette minden gátlás látványosan átszakadt.

A befektetők biztosra veszik az EU bővitését, és jelenleg tisztán a magas közép-európai hozamokra játszanak. Ebben a helyzetben Magyarország kedvelt célpont: miután a régió többi országa az EU-szintre csökkentette inflációját és a kamatcsökkentő ciklusba lépett, a magyar kamatok maradtak a legmagasabbak.

Magyarország speciális helyzetben volt azért is, mert a forint egy lebegtetési sáv felső széle közelébe került. Amikor az MNB, hogy elkerülje a költséges sávszéli intervenciót, meglepetésszerűen kamatot vágott, a befektetők ezt a kamatcsökkentési ciklus kezdeteként értelmezték, és még nagyobb sebességre kapcsoltak.

A piacok 300 bázispont további kamatvágást áraztak be, Londonban pedig rekordméretű, többszázmillió eurós opciókról keringtek piaci pletykák, amelyeket a sáv szélénél is erősebb forint-árfolyamra kötöttek. Eközben hazai vállalkozói szövetségek több alkalommal is az erős forint veszélyeire figyelmeztettek.

A hét második felére visszafogottabbá váltak a kamatvárakozások és a kötvénypiaci vásárlások, és újra megjelentek az első aggodalmas hangok a magyar inflációt és ikerdeficitet illetően, de a felmérés szerint egyöntetűvé vált a kamatvágási várakozás, és a külföldi elemzők továbbra is a sáv korai áthelyezésére számitanak.

Vágás, erősödés – de lassabban

A felmérés válaszadói szerint jóval lassabb kamatcsökkentés és forinterősödés várható, mint a piacok első lendületében sokan gondolták.

Az elemzők egyetértettek abban, hogy legkésőbb februárig az MNB 25-100 bázisponttal csökkenti kamatait. Tizenkilencből 16 elemző szerint ez még idén megtörténik, és a 16-ból kilenc elemző szerint már hétfőn csökkent az MNB 50-100 bázispontot. A konszenzusokból azonban az derül ki, hogy a vágások összességében sokkal kisebbek lehetnek a piacon beárazott 300 bázispontnál: erre az évre átlagban 75 bázispont, a jövő évre pedig további 50 bázispont vágást vetit előre a felmérés.

Jól látszik az is, hogy rendkivül nagy a bizonytalanság, milyen gazadaságpolitikai választ ad az ország a forinterősödés és a magas infláció dupla kihivására. A 2003 végére szóló kamatelőrejelzések nagyon széles sávban , 9 és 6.5 % közt szórodnak.

Van olyan előrejelzés is, amely szerint a koppenhágai EU-csúcs közeledtével a konvergenciajáték tovább erősödik, de a jellemző vélemény az, hogy az év hátralévő részében csökken a nyomás a forinton.

Tizenháromból nyolc elemző szerint legkésőbb 2003 őszére a forint a sáv szélén dörömböl majd, de csak három válaszadó mondta, hogy ez már idén megtörténik. Ebből a nyolcból csak három elemző volt budapesti székhelyű, a külföldiek valamennyien forinterősödést látnak előre. A maradék öt elemző viszont, akik szerint a forint nem éri el a sáv szélét, valamennyien Budapesten dolgozik.

Még inkább megfigyelhető, hogy a sáveltolás esélyeit illetően is jellemzően másképp vélekednek a hazai elemzők. Tizenhat elemző fele – mind hazaiak – adott hitelt az igéretnek, hogy 2004 előtt nem mozdul a sáv. A hat külföldi válaszadó mindegyike ugyanakkor felértékelésre tippelt.

A sáveltolásra számitók 9.5, 13, illetve 15 százalékpontos sávközép-felértékelést jósoltak, a jelenlegi 276.1 forintról 250, 240 vagy 235 forintra. A sáveltoláson kivül Juliette Declercq, a JP Morgan elemzője javasolta a forint lebegtetését, ami növelné a külföldi befektetők kockázatát, de egy újabb forinterősödésnek is utat nyitna. Mojmir

Hampl, a Ceska Sporitelna elemzője szerint első lépésben a sáv erős oldalát szélesithetnék ki, aszimmetrikus sávot hozva létre, aztán – ahogy Csehország 1997-ben – menedzselt lebegtetést vezethetnének be.

Elcsúsznak a célok

A Dresdner Kleinworth Wasserstein csütörtöki jegyzetében más utat vetit előre. Szerintük az MNB kamatot vág, de nem változtat a sávon, az infláció meghaladja a jövő évi végi 4.5 %-os célt, és emiatt csúszik a csatlakozás az eurozónához.

Az előrejelzések szerint nem is csak az infláció nem éri el a kitűzött célt jövőre, de a költségvetés és a gazdasági növekedés sem, miközben jelentősen nő a folyó fizetési mérleg hiánya – kockázatok, amelyekkel a befektetők egyelőre nem foglalkoznak.

Az elemzők konszenzusa az októberihez képest 55 milliárd forinttal emelkedett a 2003-as államháztartási hiányról, 968 milliárd forintra. Ez a kormány által előrevetitett GDP 5.2 %-a (és még magasabb, ha a GDP alacsonyabb lesz), a tervezett 4.5 %-kal szemben. A forint erősödése ellenére 11 bázisponttal 4.96 %-ra emelkedett a 2003 decemberi infláció konszenzusa, és mostmár féléve 4.8-5.0 % között állandósult, a 4.5 %-os jegybanki cél felett. Idén novemberben a konszenzus szerint öt %-ra emelkedik az infláció az októberi 4.9 %-ról.

A GDP növekedésről szóló előrejelzések ugyanakkor tovább csökkentek, 2002-re öt bázisponttal 3.27 %-ra, 2003-ra nyolc bázisponttal 3.96 %-ra. A kormány 4.4 %-os gazdasági növekedésre alapozta 2003-as költségvetési tervezetét.

A folyó fizetési mérleg hiányáról szóló előrejelzések folytatták a drasztikus romlást. A konszenzus 2002-re 280 millió euróval 3.41 milliárd euróra, 2003-ra 420 millió euróval 3.57 milliárd euróra nőtt október óta.











Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo