- Az olaj árára adott előrejelzések jelentős része elsősorban reálárként, de néhányan a nominális árként mérsékeltebbet jelöl meg, mint a jelenlegi. A piaci elemezők szerint a jelenlegi olajár, amelynek csúcstermékeit (Brent, West Texaxs) jelenleg 70 dollár/hordós szint körül jegyzik a tőzsdén, mintegy 20-30 dollár kockázati prémiumot tartalmaznak. A tőzsdei árak egyrészt amiatt tudtak ilyen magasba emelkedni, mert a kereslet igen gyors ütemű növekedését a kínálat csak jelentős erőfeszítéssel követte, másrészt a piacot jelentős politikai bizonytalanság terheli Ázsiában, Afrikában, Dél-Amerikában és Oroszországban is.
- A BP vezérigazgatójának akkor lenne igaza - tette hozzá Barta Judit -, ha a fejlett országok követnék Svédország törekvéseit, amely 2020-ra függetleníteni akarja magát az olajtól. Elképzelhető, hogy jelentős fejlesztésekkel és állami támogatással megvalósítható lesz ez a terv, de egy csökkenő olajár mellett még a jelenlegi szintnél is több támogatás szükséges a megvalósításhoz. Akkor fog az olajár csökkenni, ha tartós és érzékelhető kereslet-csökkenés lesz, ez pedig a jelzett út mellett is csak lassan valósulhat meg, mert a fejlődő országok fogyasztása az elkövetkező időben tovább fog emelkedni. Az árcsökkenés egy részét pedig a világbéke szolgálhatná - erről nincs kommentárom.
- Véleményünk szerint - szögezte le az ügyvezető igazgató - az olajár és a földgázár hosszabb távon az átlagos inflációt meghaladó mértékben emelkedik a keresleti nyomás és az energiafegyver hatásos kifejlesztése miatt. Az elmúlt 30 évben az is nyilvánvalóvá vált, hogy az olajár időszakonként messze elmarad a többi jószág áremelkedésétől, majd robbanásszerű emelkedés jelentkezik, amelyet kisebb korrekció követ. Sajnos ezeket a robbanásokat és ármérséklődési szakaszokat nem tudjuk előre jelezni.
- Ha én lennék a BP vezérigazgatója, én is hasonló kijelentést tennék, hiszen kell valamiben bízni, s fontos a ragyogó jövőkép - summázta Barta Judit. - Amiben pedig igaza van John Browne-nak, az az, hogy a a bizonyított készletek egyelőre olyan ütemben növekedtek, mint a felhasználás, tehát szó sincs a készletek kimerüléséről.