A mindenkit érintő változás azonban nem az áfa törvény módosító szabályai között található, a hatályba léptető rendelkezések között kapott helyet az előírás, amely szerint szeptember 1-től hatályát veszti az a passzus, amely a 15 százalékos adókulcsról szól, valamint az a mellékelt, amely felsorolja az e kulcs alá tartozó termékeket és szolgáltatásokat. E körbe tartoznak az élelmiszerek, a tüzelőanyagok, a gyógyszerek, orvosi műszerek, növényvédő szerek, a szolgáltatások közül pedig - egyebek mellett - a diák- és szociális étkeztetés, a személyszállítás, a gáz- és vízszolgáltatás, a szennyvíztisztítás valamint a temetkezés.
Az eredeti javaslatban nem szerepelt az, hogy az apport forgalmi adóját visszaigényelheti a gazdasági társaság, de a végső változatba már bekerült. Fő szabályként ugyanis csak az adóalanyként történő bejelentkezés után keletkezett ügyletek után vonható le az áfa. Az apport viszont alapításkor kerül a társasághoz, amikor az még nem jelentkezhetett be az adóhatóságnál. A törvény lehetővé teszi a visszaigénylést ebben az esetben is, továbbá ad egy másik lehetőséget is. Amennyiben magánszemély az adóalanyként történő bejelentkezése előtt 36 hónapon belül szerez be terméket, és azt később gazdasági tevékenységével kapcsolatosan költségként számolja el, szintén visszaigényelheti a termék áfáját. Feltétel azonban, hogy meglegyen a nevére szóló számla.
Ha egy cégnek az adószámát felfüggesztette az adóhatóság, az nem vonhatja le az áfát a felfüggesztés ideje alatt. Amikor a felfüggesztés megszűnik, akkor visszamenőleg - a felfüggesztéskori szabályok szerint - igényelhető vissza (vonható le) a forgalmi adó.