A rendszeres napi kiadások emelkedésének eredményeként jelentősen csökkent a megtakarítással rendelkező fiatalok aránya, sokan közülük mindössze egy hónapra elegendő tartalékkal rendelkeznek a K&H ifjúsági index első negyedéves eredményei szerint. A 19-29 évesek körében végzett reprezentatív kutatás a korosztály tagjainak megtakarítási szokásait vizsgálta.
Visszaesett a tartalékkal rendelkező fiatalok aránya
Az idei első negyedévben a többségében huszonéves fiatalok 49 százalékának volt valamekkora megtakarítása. Ez jelentős csökkenést jelent a felmérés korábbi eredményeihez képest: 2021 első negyedéve óta 56-60 százalék közötti volt az arányuk.
A koronavírus-járvány miatti 2020-ban látott visszaesést leszámítva a 2015-2018 közötti időszakban volt ennél alacsonyabb a tartalékot felhalmozó fiatalok aránya, akkor 41-48 százalékuk tudott összegyűjteni kisebb-nagyobb összeget.
Mennyire elég?
A felmérés részletes eredményeiből látható az is, hogy a spórolt pénzzel rendelkező fiatalok jelentős része csak rövid ideig tudná finanszírozni az életét jövedelem nélkül: 38 százalékuk ugyanis maximum egy hónapig lenne erre képes. A fiatalabbak körében többen élnek még a szülőkkel, emiatt náluk csak 32 százalékos azok aránya, akik legfeljebb egy hónapig tudnának megélni. Ugyanakkor a 26-29 évesek körében már 51 százalék ez az arány.
A tartalékkal rendelkező fiatalok 23 százaléka három hónapos időszakot tudna “túlélni”. Ugyanakkor 26 százalékuk legfeljebb hat hónapra, 9 százalékuk pedig maximum 1 évig tudna jövedelem nélkül élni. Mindössze 5 százalékos azok aránya, akik ennél is hosszabb időtávon tudnának megélni rendszeres jövedelem hiányában.