Pál Béla, a MEH turizmusért felelős politikai államtitkára november 10-én egy tájékoztató keretében foglalta össze, hogy a 2006. évre érvényes adó és járulékkulcsok hogyan érintik a turizmus ágazatot.
A 25 százalékról 20 százalékra csökkenő ÁFA-kulcs a vendéglátás számára kedvezőbbé teszi a termékek beszerzését, illetve a vendég számára az italfogyasztás után ezután alacsonyabb ÁFA kerül felszámításra. Ez ellensúlyozhatja az egyéb költségek emelkedését, s így kedvező értékesítési ár kialakítását segíti.
Emelkedik jövőre az étkezési jegyek, valamint a minimálbérrel együtt az üdülési csekk adómentes értékhatára. Az adómentes reprezentációs keret 0,5 százalékról 1 százalékra, összeghatára pedig, 10 millióról 25 millió forintra nő 2006-ban. Az egészségügyi hozzájárulás csökkenő mértéke a turizmusban is a munkaerő költségek csökkenését vonja maga után, mely igen fontos ebben a munkaigényes szolgáltatási ágazatban. A társasági adó mértékének csökkenése azért különösen kedvező a turizmus ágazatban - hangsúlyozta Pál Béla - mert az ágazatban jellemző a kis- és középvállalkozói kategória, melyek között sokan 5 millió forint alatti nyereséget tudnak csak elérni.
A falusi turizmus fellendülését segítheti, hogy 2006-tól azok a vendégfogadók is igénybe vehetik az adókedvezményt, akiknek ugyan városban van a kiadó szobájuk, de a település rendezési terve szerint "falusi környezet" besorolású városrészben. Nem sikerült viszont mérsékelni a kereskedelmi szálláshelyek ÁFA kulcsát, így azután továbbra is 15% ÁFA kerül felszámításra.
A jövő évi adó- és járulékváltozások nem csupán a turizmus szakma versenyképességét javítják, hanem a szolgáltatásokat igénybe venni kívánó vállalkozások, vendégek számára is kedvezőek. - hangsúlyozta Pál Béla a tájékoztatón.