A legnagyobb európai hitelminősítő 18 oldalas összefoglalója szerint a japán és főleg az európai fellendülés ellenére a világgazdaság kilátásait továbbra is zömmel az amerikai gazdaság teljesítménye határozza meg. A Fitch ugyanakkor - összhangban a Federal Reserve értékelésével - puha landolást vár az Egyesült Államokban 2007-re, 2,4 százalékos gazdasági növekedéssel és a jelenlegi, 5,25 százalékos szinten maradó Fed-alapkamattal.
A világgazdaság egészére a cég a 2006-ra várt 3,7 százalék után jövőre 3,2 százalékos, 2008-ban 3,3 százalékos növekedést jósol. Ezen belül az amerikai gazdaság a Fitch szerdai előrejelzése szerint az idén 3,2, jövőre 2,4, 2008-ban már ismét 3,0 százalékkal fog növekedni. Az euróövezetre a Fitch Ratings a 2006-ra becsült 2,6 százalék után 2007-ben 1,9, 2008-ban 2,0 százalékos növekedést valószínűsít.
Feltörekvők
A feltörekvő Európa teljesítménye ezt többszörösen meghaladja: az előrejelzés szerint az országcsoport az idén 6,4, jövőre 5,2, 2008-ban 5,1 százalékos növekedést fog produkálni.
A globális feltörekvő térség makrogazdasági alapmutatóinak javulását jelzi külső finanszírozási igényük meredek csökkenése, ami alól Magyarország az egyik látványos kivétel, áll a jelentésben. A Fitch előrejelzése szerint a térség az idén a kedvező tőkepiaci feltételek ellenére már csak 44,7 milliárd dollár új szuverén adóssággal fog megjelenni a külső piacon a tavalyi 66,9 milliárd dollár után, és jövőre 32,5 milliárd dollárra süllyed a külső hiteligény, egyszerűen azért, mert a csökkenő államháztartási hiányok és közadósság-terhek miatt csökkennek a finanszírozási igények is.
A kirívó kivétel a feltörekvő Európa, ezen belül is Magyarország és Törökország, amelyeknek változatlanul nagy költségvetési és folyó hiányaik vannak. Ez a két ország - Lengyelországgal együtt - az európai, közel-keleti és afrikai feltörekvő térség (EMEA) egésze által idén kibocsátandó 21,5 milliárd dollárnyi új szuverén adósság több mint 60 százalékát viszi a piacra, áll a keddi londoni Fitch-elemzésben.
Többlet
A globális feltörekvő térség összesített folyómérleg-többlete a hitelminősítő előrejelzése szerint az idén tetőzik, 450 milliárd dolláron, ami az országcsoport együttes GDP-értékének 4 százaléka. Ez a többlet a Fitch Ratings szerint jövőre 160 milliárd, 2008-ban további 90 milliárd dollárral apadni fog, ahogy a globális alaptípusnak tekintett Brent olajféle átlagára a cég prognózisa szerint jövőre 53 dollárra, 2008-ban 47,50 dollárra süllyed.
A jelentés kiemeli azt is, hogy az összesített folyó többleten belül jelentősek az eloszlási egyensúlytalanságok: a 2006-ra jósolt feltörekvő térségi többlet csaknem fele Kínáé lesz, 210 milliárd dollárral, miközben a Fitch listáján adósbesorolással ellátott feltörekvő gazdaságok 60 százaléka különböző mértékű folyómérleg-hiányokat görget, áll a szerdai londoni elemzésben.
Hiány
A Fitch külön kiemeli a feltörekvő Európát, ahol számításai szerint az általa besorolással ellátott országok felének a GDP-érték 7 százalékánál nagyobb folyómérleg-hiánya lesz az idén. Az összes feltörekvő piaci térség közül az európai feltörekvő gazdaság bruttó külső finanszírozási igénye lesz a legmagasabb az idén és jövőre is, 192 milliárd, illetve 191 milliárd dollárral, áll a jelentésben.
Kilátások
A Fitch felidézi, hogy miután tavaly decemberben "BBB plusz"-ra rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a szuverén magyar adóskockázati besorolást, idén szeptemberben erre az osztályzatra is további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást adott, miután a Gyurcsány-beszédet követő tiltakozások miatt szerinte növekedett a deficitcsökkentő kormányzati terv végrehajtási kockázata. A nagy ikerdeficit, az emelkedő infláció, a lassuló növekedés, a pénzügypolitikára nehezedő nyomás és a bankrendszerben dominánssá váló devizahitelezés növeli a lefelé ható kockázatokat a szerdai londoni Fitch-elemzés szerint.
A hitelminősítő megjegyzi, hogy a tíz, nála pozitív kilátással sorolt szuverén adós kötvényei közül nyolc szerepel a JP Morgan befektetési bankcsoport által vezetett globális feltörekvő piaci kötvényindexben (EMBIG), amelyben csak két olyan adós van - Magyarország és Ecuador -, amelyre a Fitch listáján negatív kilátás érvényes. Ha az EMBIG-ben szereplő szuverén adósságok osztályzatainak mindegyike a rá érvényes kilátásnak megfelelő irányban változna, az átlagos EMBIG-adósosztályzat - amely jelenleg "BB plusz", vagyis egy fokozattal elmarad a megszorításokkal már befektetőinek tekintett "BBB mínusz" alapfoktól - közel kerülne a befektetésre ajánlott szint eléréséhez, áll a Fitch Ratings elemzésében.