A Fitch tavaly augusztusban vonta meg az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást, a jelenleg is érvényes "AA plusz"-ra rontva a minősítést.
A cég már akkor is azzal a várakozásával indokolta a döntést, hogy a következő három évben romlanak az amerikai államháztartási mutatók és növekszik a államadósság-teher.
A három globális hitelminősítő közül jelenleg már csak a Moody's Investors Service tartja nyilván a lehetséges legjobb - e cég módszertanában "Aaa"-ként jelölt - besorolással az amerikai államadósság-kötelezettségeket, de tavaly november óta a Moody's is negatív kilátást tart érvényben a besorolásra.
A Standard & Poor's - a globális piacvezető hitelminősítők közül elsőként - már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az elit "AAA" államadós-osztályzatot, amelyet 1941 óta tartott érvényben.
Az S&P - amelynek minősítési részlege néhány éve az S&P Global Ratings nevet viseli - a tizenhárom évvel ezelőtti leminősítés óta az "AAA"-nál szintén egy fokozattal alacsonyabb, "AA plusz" besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.
Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta a globális piacokon komoly megrázkódtatást okozó leminősítést, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.