Az amerikai és a magyar piaci vélelmezett veszteségeit is kompenzálva érheti el a dollárban mért forgalom 10 százalékos növekedését a Richter Gedeon Rt. 2006-ban. Az idén már nincs gondja és újabb bevételhiánya a vállalatnak amiatt, hogy őket még mindíg szabadalombitorlással vádolhatják azok, akik a nemzetközi piacon már régen jogi vereséget szenvedtek. A 2003 óta húzódó jogvita és perlekedés most januárban ugyanis végre befejeződött a Richter Rt. győzelmével. Az ítélőtábla kimondta, az évi 5 milliárd forint forgalmat jelentő szerrel nem bitorol szabadalmat a gyógyszergyár, s indokolatlanul indítottak ellene keresetet is. A 2006-os gazdálkodási adatokat már nem rontja tehát a csontritkulás elleni orvosság e jogi problémája, de azzal azért nem számolhat a Richter, hogy kártérítési igénye már az idén pénzre váltható lenne.
A tőzsdecégnek tehát a tavaly már "csak" 69 millió dolláros amerikai piacán kell újabb néhány százalékos forgalomcsökkenéssel kalkulálnia. Ennél azonban jóval rosszabbul érinti a vállalatot a hazai bizonytalanság. Azt már most tudni vélik, hogy az Országos Egészségpénztár költségvetésében a tavaly még 350 milliárd forintos támogatott gyógyszerforgalmat hibásan csökkentették le 320 milliárdra. Sok új, drága importkészítmény került fel a gyógyszerkassza listájára, s borítékolható a legkevesebb 80 milliárd forintos túllépés 2006-ban. A múlt év decemberében 600 millió forintot kellett befizetnie a Richternek az úgynevezett szerződés-kiegészítő megállapodás alapján, s az idén sem tűnik jobbnak a helyzet, vélhetően tovább dagaszthatja a büdzsét az újabb befizetés.
Bogsch Erik vezérigazgató a február 6-án tartott negyedik negyedévi és egész éves tőzsdei gyorsjelentés adatait magyarázó sajtótájékoztatóján kijelentette: a hazai és az amerikai jövedelmezőségi és forgalomcsökkenési problémák ellenére biztos a cég legalább 10 százalékos forgalomnövekedésében. A tavalyi rendhagyóan nagy oroszországi eladásokat az idén legfeljebb 10 százalékos forgalombővüléssel tudják megfejelni. Az ottani támogatási rendszer listáján 24 richteres hatóanyag és 35 kiszerelési forma található jelenleg is. Oroszországban a közgyógyellátás szisztémája megváltozott, az idén az érintett lakosság dönthetett, hogy a patikaszerekre szánt állami pénzt felveszik, vagy változatlanul orvosság formájában, a patikákban veszik magukhoz. Az érintettek valamivel több, mint a fele továbbra is a gyógyszertári készítményeket részesíti előnyben, ám a 46 százalékról egyelőre nem tudni, hogy a pénzt arra költi-e, amire azt eredendően szánta az állam.
Az értékesítési és marketing feltételek jobbítására továbbra is jelentős összegeket fordító gyógyszeripari nagyvállalat az Európai Unióban változatlanul jó pozíciókkal értékesíti termékeit, s Német-, valamint Franciaországban már slágernek számítanak a fogamzásgátlók.
A vezérigazgató talán nem is annyira mellékesen közölte azt is, hogy semmilyen határidős forint ügyletet nem indítottak el 2006-ban politikai okokból, azaz, bár túlértékeltnek gondolják a forintot, azt nem gondolják, hogy a választások miatt a szokásosnál nagyobb biztosítékokra lenne szükségük.
Néhány fontosabb adatra külön is kitért a vezérigazgatótól. A társaság árbevétele meghaladta a 140 milliárd forintot, s ez 15,9 százalékos növekedést jelent 2004-hez képest. A hazai piacon 14,4 százalékot tett ki a tavalyi forgalombővülés. Az exportból származó árbevétel tavaly 501 millió dollárra rúgott, s itt a megelőző évihez képest 77 millió dolláros, 18,4 százalékos növekményt könyvelhetnek el. A Richter adózott eredménye 44,2 milliárd forint volt, s ez 17,9 százalékos emelkedést jelent.