Állásinterjú: hasonló a hasonlónak örül

Számos gyakran előforduló tévedés létezik az új alkalmazottak kiválasztásánál. A leginkább közkeletű hiba, hogy a felvételi procedúrát vezető fél azokat részesíti előnyben, akiket leginkább magának hasonlónak érez, állítja a Seattle Post-Intelligencer.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A másként gondolkodók nem jutnak be

Az állásinterjú révén azok kerülnek be a céghez, akiknek az értékrendszere, érdeklődése a már meglevő munkatársak számára ismerősen hat. A legritkább esetben fordul elő, hogy az interjúztató valaki olyan tart érdemesnek az adott állás elnyerésére, akinek a gondolkodásmódja, viselkedése idegen a számára. A sok megbízhatóan egyforma ember felvétele az adott céghez viszont az emberi erőforrás elszürküléséhez vezet: a másfajta gondolkodásmód frissítően hatna, ha esélyhez juthatnának a felvételiztetőktől különböző szakemberek is.

A klasszikus hiba a Seattle Post-Intelligencer szerint az, mikor a cégvezető azt mondja: "Valahogy jó benyomást tett rám ez a jelölt. Ugyanoda járt egyetemre, ahova én, csak két évfolyammal lejjebb. Ő lesz a mi emberünk!". Így, teljesen hipotetikus érvelésre alapozva felvételt nyer a céghez egy középszerű, de megnyugtatóan ismerős alkatú ember.

Nem kapnak esélyt a középsők

Másik közkeletű hiba az interjú során, hogy az értékelést végző kolléga vagy mindenkit túlzottan le-, vagy pedig felértékel. Torzítja a felvételi eljárásban résztvevők ítéletét az is, hogy rendszerint az interjú-folyamatnak csak az elejére, vagy a végére emlékeznek. Azok, akik a legelsők, vagy az utolsók a beszélgetések sorában, előnyösebb helyzetben vannak, mint akik "középen" kaptak időpontot.

A tipikus hibák elkerülése érdekében a legfontosabb, hogy az interjúkat lefolytató munkatársak az adott munkához szükséges ismereteket, tulajdonságokat vegyék leginkább figyelembe, illetve ne hasonlítsák egymáshoz a jelölteket. A legtöbb beszélgetés akár már az első egy percben eldől: a legtöbb felvételi procedúra során bekövetkezik az a hiba, hogy az első benyomás dönt, és nem a racionális érvek határozzák meg, hogy értékelnek egy adott jelöltet.

Ha elkerüli az interjúztató, vagy a vezető a "hozzám hasonló, tehát felvesszük" hibát, akkor kiküszöbölhető, hogy a főnök másolatai futkározzanak a cég folyosóin, akik ugyanolyan hiányosságokkal rendelkeznek, tehát a hibalehetőségek is halmozódnak a szervezetben.  

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo