A központi területeken már jövőre feszültséget okozhat, hogy az építőipar nem tud minden megrendelést teljesíteni. A konjunktúra eloszlása óriási területi egyenlőtlenségeket is mutat: van, ahol semmi jele nincs az élénkülésnek – jelentette ki az ÉVOSZ elnöke a szervezet évzáró közgyűlésén. A jelenlegi 550-600 milliárd forintnyi megrendelés teljesítésére már nem képes az ágazat, a következő években ráadásul a mostaninál is nagyobb bővülést kellene produkálnia - fogalmazott Koji László.
A foglalkoztatás kifehéredése örvendetes, de a további létszámbővítés akadályai nem a munkáltatói, hanem a munkavállalói oldalon vannak: a zömmel be sem tanított segédmunkásokkal felduzzasztott állomány mellett nincs további tartalék a munkaerőpiacon, illetve csak nagy pénzért lenne kapható. A 20-25 százalékos lakásdrágulás kapcsán Koji László felvetette, hogy érdemes lenne megvizsgálni, kinek mekkora része van benne. Az építőipart ugyanis még a budapesti lakások esetében sem terheli 9,3 százaléknál több.
Koji László egyre sürgetőbb kérdésnek tartja a kedvezményes lakásáfa meghosszabbítását, amit azonban egyelőre nem vizsgál a kormány.
Makai Martina, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára arról az együtt több százmilliárd forintnyi energiahatékonysági beruházásról szólt, amelyet a következő években kell megvalósítani, és amelyeknek az építőipar a haszonélvezője lesz. Az energiafelhasználás növekedését azonban a gazdasági növekedés árnyoldalának nevezte a szakpolitikus. Emiatt ugyanis csökken a megújuló alapú energia korábban vállalt részaránya a teljes felhasználáson belül, vagyis újabb fejlesztések szükségesek. Ezeket uniós és nemzeti támogatások is serkentik.