A NET-programban való részvétel feltételeit az adós lakóingatlanán létrejött jelzáloghitel kapcsán is meghatározza a törvényjavaslat. A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint feltétel, hogy a szerződés 2009. december 30-a előtti legyen, kizárólag az államnak felajánlott lakóingatlan legyen a jelzáloghitel-szerződés fedezete, a lakóingatlannak a jelzáloghitel-szerződés megkötésekor megállapított forgalmi értéke nem haladta meg Budapesten és a megyei jogú városokban a 15 millió forintot, egyéb településeken a 10 millió forintot, valamint a szerződés megkötésekor a kölcsön összege nem haladta meg az ingatlan jelzáloghitel kihelyezésekor megállapított forgalmi értékének a nyolcvan százalékát.
A szükséges igazolásokat az adósnak kell beszereznie, és a banknak hozzá kell járulnia az ügylethez, hiszen a pénzintézet a követelése jelentős részéről lemond. A bank az államnak nem 100 százalékon adja el az ingatlant, hanem egy földrajzi besorolásban rögzített kvóta szerint 35 - 55 százalék között. A hitelnek ezt a hányadát azonnal megkapja, ám cserébe lemond a jelzálog-jogáról és az ezt meghaladó követelésrészről.
Az adós a továbbiakban nem tulajdonosként rendelkezik az ingatlannal (a lakás az állam tulajdonába kerül), de mint bérlő az ingatlanban maradhat, és lehetősége van az ingatlan visszavásárlására az ügyletet követő hatodik hónaptól kezdődő másfél évig. Ha a bérlő szeretne élni a lehetőséggel, az állam az általa a banknak fizetett ár mindenkori jegybanki alapkamattal növelt összegén köteles ezt lehetővé tenni. Vagyis az elengedett banki tartozást ekkor sem kell kifizetnie senkinek.
A devizahitelek miatt mintegy 130 ezer család van bajban. Bár a kormány az otthonok védelmében több pillérből álló védelmi rendszert épített ki, az egyes elemekkel alig néhány ezren tudnak élni. Szakértők szerint az egyösszegű végtörlesztés legfeljebb 100 ezer családnak jelent segítséget, elsősorban azoknak, akik amúgy jelentős megtakarításokkal rendelkeznek és „nincsenek bajban". A Nemzeti Eszközkezelő programja legfeljebb ötezer családnak kiút, az árfolyamrögzítés sem sokaknak megoldás, ráadásul ebben az esetben az adós egy későbbi plusz terhet is magára vállal.