Áldozattal jár a mentőakció

Az éves amerikai GDP-érték tíz százalékába is kerülhet a bankpiac stabilizálása. A súlyos pénzpiaci megingás komoly kárt okoz Nagy-Britanniának is.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az éves amerikai GDP-érték tíz százalékába is kerülhet az a kormányzati mentőakció, amelynek célja a bankrendszer megszabadítása a rossz pénzpiaci portfolióktól. A súlyos pénzpiaci megingás a várt recesszióval együtt a brit költségvetési hiány évtizedek óta nem látott felduzzadását is okozhatja, áll vezető londoni befektetési és gazdaságelemző házak hétvégi előrejelzéseiben.

A JP Morgan bankcsoport befektetési részlegének Londonban kiadott heti világgazdasági elemzése szerint az amerikai gazdaságpolitikai döntéshozók a pénzügyi szektorban terjedő felfordulás láttán "figyelemreméltó sebességgel" léptek akcióba, és ez reményt ébreszt aziránt, hogy a pénzügyi rendszert fenyegető kockázatok most már valóban enyhülnek. A pénzügyi instabilitás csökkentésének ára azonban az, hogy jelentősen növekednek az amerikai közfinanszírozási szektort terhelő kockázatok, áll az elemzésben.

A JP Morgan szerint lehetetlen ugyan pontosan felmérni, hogy az adófizetőknek mennyibe fognak kerülni a kormányzati kezdeményezések. Valószínű azonban, hogy a következő pénzügyi évben a teljes amerikai nettó államadósság-kibocsátás - amely az egyébként is nagy költségvetési deficit mellett a rossz banki portfoliók átvételét is finanszírozza majd - megközelíti az 1500 milliárd dollárt (250 ezer milliárd forintot), ami az éves amerikai GDP-érték hozzávetőleg 10 százaléka.

A nagy nemzetközi hitelminősítőknél az Egyesült Államok szuverén adóskockázati besorolása a lehető legjobb (Fitch Ratings, Standard & Poor's: "AAA", Moody's: "Aaa"), és e házak sorra kiadott minapi londoni elemzéseikben egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy ezt nem veszélyezteti a banki mentőakciókkal járó adósságállomány-növekedés. A Fitch minapi elemzése szerint például az Egyesült Államok "AAA" besorolását a nagy, magas jövedelmű és rugalmas amerikai gazdaság, valamint a kormány korlátlan hazai és külföldi tőkepiaci finanszírozási hozzáférése támasztja alá, és a dollár globális tartalékvaluta-státusát sem fenyegeti semmi.

A Standard & Poor's minapi londoni elemzésében is az állt, hogy az Egyesült Államok adósminőségét továbbra is alátámasztja a magas jövedelemszintű, igen sokszínű, kivételesen rugalmas gazdaság, és azok az egyedülálló előnyök, amelyek a dollár mint elsődleges helyzetű valuta jellegéből adódnak. A JP Morgan hétvégi elemzése szerint azonban a pénzügyi válság megoldása ugyan látótávolságba került, a gazdasági válság mindazonáltal "tovább tombol". A gazdasági aktivitás meredeken lassul az egész világon, növelve az évekig tartó, globális recesszió eddig is magas kockázatát, áll bankcsoport világgazdasági elemzésében. Londoni előrejelzések szerint e válság már a következő évben a II. világháború óta ritkán látott szintre fogja emelni a brit kormány kényszerű adósság-kibocsátását is.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző ház - vasárnap kiadott prognózisa szerint a következő pénzügyi évben 90,1 milliárd font (27 ezer milliárd forint) nettó állami hitelfelvétel válik szükségessé, vagyis jóval több mint a kétszerese a hivatalos célban szereplő 38 milliárd fontnak. A CEBR számítása szerint ez 6 százalékos GDP-arányos költségvetési deficitnek fog megfelelni. A brit államháztartási hiány a háború óta csak egyszer, az 1993-94-es recesszió idején volt ennél magasabb, 7,8 százalékos.

A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) nemrég kiadott friss előrejelzése szerint Nagy-Britannia valószínűleg már a recesszió "kezdeti szakaszában jár". Nemrégiben a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete (OECD) is azt közölte, hogy új előrejelzése szerint a brit gazdaság már recesszióban van.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo