Agrigento területén a szálláshelyeken nincs folyamatos vízellátás. Szicília más részén öt-hét naponta biztosított a víz a háztartásokban, de van olyan település, ahol csak húsz naponta működnek a csapok. Az önkormányzatok víztartályokkal biztosítanak vizet a lakosságnak, az üzletekben pedig nagy mennyiségben vásárolják a palackozott vizet.
Agrigento prefektusa szeptember 30-ig leállította a város három vízerőművét. A szintén szicíliai Palermo városában hétfőtől vezetnek be vízkorlátozást.
Az Il Messaggero napilap a szállástulajdonos Giovanni Lopezt idézte, aki elmondta, hogy helyfoglalás előtt a turisták az iránt érdeklődnek, le tudnak-e zuhanyozni esténként a nagy forróságban töltött napok végén. Nem tudok, mit válaszolni - hangoztatta Giovanni Lopez.
Claudio Guarnieri szerint a szárazság okozta vízhiány " borzalmas, (...) súlyos, máshol kritikus" méreteket öltött. Hangsúlyozta, hogy tavalyhoz képest a több mint öt milliós sziget vízkészlete a felére csökkent. Agrigento lakosai már június elsején a városháza előtt tiltakoztak a korlátozások miatt, azt skandálták, hogy "Vizet akarunk!".
Az egész országot sújtó csapadékhiány miatt 2023-ban kinevezett kormánybiztos Nicola dell'Acqua szerint infrastrukturális beavatkozásokra van szükség, amelyekre az utóbbi hetven évben nem fordítottak forrásokat sem állami, sem helyi szinten.
Vízválságot jelentett az olasz csizma sarkában található Puglia tartomány is, elsősorban Foggia és Bari térségében. A közép-olaszországi Lazio, Abruzzo és Marche régió több önkormányzata is éjszakai vízstoppot rendelt el. A Marche-beli Ascoli városában, ahol több mint 45 ezren élnek, ötszáz eurós bírságot szabnak ki arra, aki megszegi az előírást, és éjszaka kinyitja a csapokat. Tilos az autómosás, kertlocsolás is.