A nemzetközi tőke a további lépéseit a politikai stabilitástól és a strukturális reformoktól teszik függővé - mondták az elemzők a portfolio.hu szerdai rendezvényén Budapesten. A magyar tőzsdén jegyzett részvények70-80 százaléka külföldi befektetők kezében van.
Zsiday Viktor az Aegon Alapkezelő tanácsadója úgy vélekedett, hogy ha a miniszterelnök lemondana, akkor szabadesésbe kezdene a forint- és a kötvénypiac. Egy esetleges új választás kiírása legalább három hónap időveszteséget jelentene a költségvetési helyzet rendbetétele és a reformok szempontjából.
Miró József, az Erste stratégája szerint ez esetben a külföldi befektetők drágábban finanszíroznák a magyar gazdaságot. Ha ráadásul még a világgazdaság helyzete is rosszabbodik, akkor ez a finanszírozási költség még magasabb lenne.
Szőllősi Ferenc, a Pioneer Alapkezelő (volt CA) elemzője szerint a nemzetközi befektetők hozzászoktak az olyan zavargásokhoz, amilyenek a hét eleje óta folynak Magyarországon utalva arra, miért nem hatottak a piacra az események. "Nem rózsaszín álmokat kergető" befektetőkhöz jutottak el ezek a hírek - tette hozzá.
Az elemzők szerint a külföldi befektetők azt várják, hogy a kormány csökkentse a kiadásokat és átalakítsa a szociális ellátó rendszereket.