Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) 2005 és 2010 között 2.250 milliárd forintot szedett be utólagos adóellenőrzés révén, de az utólagos adómegállapítások egyharmada,- legalább 750 milliárd forint értékben - elkerülhető lett volna például egy-egy beruházás időben történő adózási tervezésével - vélte Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke. Szerinte szinte minden magyar vállalkozás úgy működik, hogy a cégben a vagyon és a kockázat együtt van, vagyis ugyanabba a cégbe vásárolják a nagyértékű berendezéseket, mint ahol például elkönyvelik a fiktív számláikat. A szakértő szerint ezért a vagyont és a kockázatokat két külön cégbe, egy vagyonőrző és egy tevékenységet végző vállalkozásba tanácsos szétválasztani. Hangsúlyozta, hogy a profiltisztítás eredményeként a vállalkozás megszabadulhat minden korábbi jogi problémájától, biztonságosabbá válik a termelés, és a humán erőforrás felhasználása is. (Az év utolsó negyedévében fokozott ellenőrzésekre számíthatnak az adóalanyok.)
Szeicz János, a Budapesti Corvinus Egyetem szociológusa, szervezetfejlesztő a beszélgetésen hangsúlyozta, hogy a Magyarországon működő cégek többsége a munkaerő végletekig menő kiszipolyozásától várja a fellendülést, holott a fenntartható eredményesség egyetlen útja a vállalkozások emberközpontú működtetése lenne, mert egyébként - még óvatos becslés szerint is - milliárdos károkat okoz az országnak a szellemi tőke pazarlása. (Mit tegyünk, ha jön az adóellenőr?)
Bár egy modern vállalat mérlegében nem szerepel az emberi tőke, a mérlegben kimutatott eredmény azonban közel sem egyenlő a vállalat valódi értékével. Ha a szellemi tőke nem válik működő tőkévé, akkor csak felhalmozott kincs marad - mondta Szeicz János. A szakértő kifejtette: egy-egy beruházásnál fontos kérdés, hogy milyen lesz a megtérülési hányad, itt pedig figyelembe kell venni, hogy az emberi tőke többszörös megtérülést képest hozni, ha jól kezelik, pozitív irányba mozdítják el.
Orbán csalódott
A vállalkozói világ még nem viszonozta adócsökkentést, az áfa-fizetés területén továbbra is sok a visszaélés, ezért az adóhatóságnak jobb teljesítményt kell nyújtania - vélte Orbán Viktor szeptember elején azután, hogy Schmitt Pál köztársasági elnökkel konzultált a Sándor-palotában. A kormány 2012-ben megteszi azokat a lépéseket, amelyekkel véglegesíti az arányos adórendszert, és nem enged abból, hogy Magyarországon legyen a legegyszerűbb, legátláthatóbb és legalacsonyabb kulccsal működő, munkára ösztönző adórendszer - jelentette ki Orbán Viktor.
Megítélése szerint a magyar vállalkozói világ egyelőre még nem viszonozta fegyelmezett adófizetéssel azt, hogy a kormány jelentősen csökkentette a vállalkozásokat terhelő adókat, több kis adót pedig eltörölt arra számítva, hogy ez javítja az adófizetési morált. Ez nem következett be, különösen az áfa területén továbbra is nagyon nagy az adóvisszaélés, -elkerülés és -csalás mértéke, ezért "az adóhatóságnak ezen a területen jobb teljesítményt kell nyújtania" - jelentette ki azzal együtt, hogy a vállalkozásokat "az eddiginél erősebb együttműködésre" kérik.