Az iskola kezdés idején érdemes a személyi jövedelemadó törvény szabályait kihasználni a vállalkozásoknak, munkáltatóknak: ez ugyanis lehetővé teszi, hogy a munkaadó adómentesen iskola kezdési támogatást nyújtson a dolgozói gyerekei számára.
A törvény szerint éves szinten, a tanévkezdést megelőző 2 hónapon belül adható a maximum 10 ezer forint összegű támogatás mégpedig tankönyv, taneszköz, vagy ruházat formájában. A jogszabály azt is megengedi, hogy ezen eszközök átadása helyett a munkáltató, vagy a bér kifizetője nevére szóló, azonban ezen eszközök beszerzéséről szóló számla ellenértékét fizesse meg, vagyis, leegyszerűsítve: a dolgozó hozza a taneszközökről, gyerekruhákról a számlát, s azt a munkáltató kifizetheti neki.
Az adómentességnek azonban számos feltétele van. Az iskola kezdési támogatás csak azon gyermek után jár, aki a tanévkezdés első napján, vagyis szeptember elején megkezdi a tanulmányait. Tehát az óvodások után nem jár, akkor sem, ha esetleg iskoláskorúak lennének. Az iskolakezdési támogatást adómentesen a nevelési támogatásra jogosult szülő, vagy a vele közös háztartásban élő házastárs kaphatja meg, tehát az élettárs nem. Ugyanakkor a támogatás a két szülő között nem osztható meg, az viszont nem kötelező a munkaadóra, hogy a maximális összeget adja támogatásként, annál kisebb összeget is adhat.
Az adómentes támogatás nyújtásának feltétele az is, hogy a magánszemély munkaviszonyban álljon a foglalkoztatóval, akitől a támogatást kapja. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ha a munkáltató pénzbeli támogatásként adja az iskolakezdéshez szükséges összeget, akkor az már a szülő, illetve a házastársa munkaviszonyból származó jövedelmének minősül.
Ezen szabály alapján sajnos az egyéni vállalkozó, a bt-beltag, az egyszemélyes kft-tag, nem kaphat adómentes iskolakezdési támogatást, mivel ezek tagi jogviszonyban, nem pedig munkaviszonyban állnak saját vállalkozásukkal. Persze az megvalósítható, hogy a cég névre szóló számla alapján kifizetik a tagi jogviszonyban álló magánszemélynek az iskolakezdéssel összefüggő kiadásokat, s persze ez bármekkora összeg lehet.
Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy akkor már adóköteles természetbeni juttatásról van szó, amelynek tetemes közterhei vannak: 44 százalék személyi jövedelemadó, 29 százalék tb-járulék, 3 százalék munkaadói járulék.