A bérbeadóknak is vészesen közeleg az SZJA-bevallás határideje, és aki nem figyel a részletekre, könnyen több százezer forintos bírságot kaphat – hívja fel a figyelmet a Niveus. A leggyakoribb hibák közé tartozik a költségek nem megfelelő elszámolása, a rezsi figyelmen kívül hagyása a jövedelem számításánál, vagy a bérleti szerződés hiánya. Pedig a NAV egyre szigorúbban és digitálisan ellenőrzi a bérbeadásból származó jövedelmeket.
Fotó: Depositphotos
Magánszemélyeknek kötelező bevallani az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet, amely 15 százalékos SZJA-kötelezettséggel jár. A jövedelmet tételes költségelszámolással vagy 10 százalékos átalányköltséggel lehet meghatározni. Sok bérbeadó azonban nem él a lehetőséggel, hogy a felmerült karbantartási, felújítási vagy közüzemi költségeket levonja.
„Az egyik legtipikusabb hiba, hogy valaki elfelejti: a bérlő által fizetett rezsi is bevételnek számít – még akkor is, ha az közvetlenül a szolgáltatóhoz megy” – hangsúlyozta Bagdi Lajos, a Niveus partnere. – „A NAV rendszere ezeket már azonosíthatja, és ha a bevallásban nem jelennek meg, az kockázatot jelent.”
További gyakori hiba, hogy a bérbeadó nem rendelkezik adószámmal, mégis számlát állít ki ilyen kérés esetén – ez súlyos adójogi következményekkel járhat. A tételes költségelszámolás választása esetén pedig a számlákat, nyugtákat az elévülési idő végéig meg kell őrizni – ezek hiányában az adóhatóság visszautasíthatja a költségek levonását.